Hayat böyle…

Farkında mısın deniz, insan ektiğini biçiyor hayatta.

Tamamen atıyorum da 2 sene önce tam tersi bir durumda kalmıştın, hatırlıyor musun? Al işte bak, dünyanın döngüsü. Bugün roller farklı, hikaye aynı. Sen kırdığın kalplerin faturasını ödeyeceksin işte. Hesabı ödemeden masadan kaçmak yok. Hayat böyle.

Bırakıp gittiğin herkesin cezası var. Başkaları seni bırakıp gidecek, onlar yerine. Temizlenecek hesaplar, borçlar ödenecek. Yenilerini ekleyeceksin o sırada adisyona, bu borç hiç bitmeyecek. Neden? Çünkü hayat böyle.

Gözünü kırpmadan siktir ettiklerin var ya hani, ulan naptım ben dediğin noktada, sana sırt çevirecek. Hayat romantik bir komedi değil. Bak tamamen atıyorum da filmlerde havaalanına koşup, uçağını yakalayana kadar koşan o insanlar, sen tam gidecekken sana dur diyecek olanlar var ya hani… Onlar yalan işte. Gidersen, gidersin. Neden böyle olduğunu da oturup, kendine soracaksın.

Senin seçmediklerin var ya hani deniz, hah işte, onlar yerine seni seçmeyecek birileri. Başkalarına yaşattığını, sen yaşayacaksın. Hep, sil baştan, tekrar tekrar.

İsteklerin, hayallerin vardı ya hani… hani ulaşmak için hiçbir şeyi göze almadığın hayaller. Hah, onlar olmayacak işte. Çünkü bedeli ödemedin. Bedeli ödemezsen hayaller hep hayal kalır. Kimse “senin yerine ben ödeyeyim bırak” demez ki canım benim.

Sen istemedin ya hani kimseden bir şey, kendine sakladın ya isteklerini, ben yaparım, hallederim dedin ya hep… Öyle oldukça, kimse o isteklerini vermeyecek sana. Kimse demeyecek “bu acaba bir şey mi istedi?” diye. Acaba yok hayatta. Başkasının sana dair bir acabası yok, olmayacak. İzin vermedin çünkü. Kendi kendime hallederim dedin ya hep, hallet o zaman.

Kimseyi aramadın, kimseden de aramasını beklemedin ya işte, aramayacaklar zaten. Çünkü sen aramadın. Sürpriz yapıp, kapını çalmayacaklar özledim diye, çünkü sen kimsenin kapısını çalmadın.

Hiç kimse için hiçbir şeyi göze almadın deniz bunca zaman, şimdi niye birileri senin için bir şeyleri göze alsın diye bekliyorsun ki? İşler öyle yürümüyor hayatta. Öğrenemedin mi?

Hep kaçtın ya hani sıkılınca, işte birileri de senin yarattığın sıkıntıdan kaçacak aynı senin yaptığın gibi. Nesini anlamıyorsun? Kaçacak yerin kalmayacak hem bak bir gün. Ne olacak o zaman, nereye saklanacaksın deniz?

Seçimler senden yana olmayacak biliyorsun değil mi? İşaretleri okumayı öğrendin bu zamana kadar. Seçmeyecekler seni işte çünkü seçeni sen istemedin. Seçmeyeni isteyeceksin hep. Bu da senin lanetin, borcun, bedelin. Sike sike empati yapmayı öğreneceksin. Öğretecek hayat sana.

O mutlu hikayeler var ya hani, orada burada okuduğun… Onları geç bir kalemde. Sana göre değil. Çünkü sen mutluluğu seçmedin hiçbir zaman. Hep sorguladın. Mutlu olmayı bilmedin, yetinmeyi bilmedin. Eee o zaman, şimdi neyin hesabını soruyorsun deniz?

Vermediğin şeyleri, alamazsın da. Bu kadar. Nokta. Seçtiğin şey bu. Ektiğin şey bu. Şaşırdığın ne peki?

Bak sen yılbaşıları severdin, noldu? Bak bakalım noldu? Öğreneceksin deniz, öğreneceksin. Sike sike hem de.

Kaybedeceksin deniz, hayat böyle.

Tamamen atıyorum ama 2010’da daha az hayal kırıklığına uğraman dileğiyle.

5 thoughts on “Hayat böyle…

 1. Denizciim… Yılın bugününde insanlar biraz extra sentimental olur. Büyük ihtimalle sana da böyle oldu. Mutlaka bu düşüncelerde gerçeklik payı vardır, ama günün insan ruhunda yarattığı o kaçınılmaz puslu hava seni böyle bir ruh haline sokmuştur, bunun büyük etkisi vardır diye düşünüyorum. FF den de okudum son feedlerinden birini. Arkasından bu postun gelmesi normal.

  Bundan 7-8 sene önceyi galiba. Bizim burada yılbaşı değil ama noel çok şatafatlı bir biçimde kutlanıyor. Yine karlı bir noel günü bir anda tekbaşıma kalıverdim göt gibi. En yakın arkadaşlarım Türkiye’ye tatile gitti. Ailesi ile aynı şehirde oturan gavur arkadaşlarım davet etse de kendimi anlamsız hissedeceğimden, bir de böyle özel günleri sevmediğimden davetlerini reddettim.

  Gelen teklifleri reddedip, kendim de özel bir hazırlık yapmadığım için o Noel gecesi boktan TV programları karşısında sefil bir halde tek başıma oturdum.

  Bu tarz topluca yapılan kutlamalar oldum olası midemi ağrıtmıştır. Sana tavsiyem, bir dahaki sefere kültürü, gelenekleri tamamen farklı başka bir ülkeye kapağı at bu günleri geçirmek için. Mısır, Tayland, Vietnam vesaire… Çok canıtez bir insansın. Alla alla… Yapma böyle..

 2. Tenk yu fenasi… Doğrudur, haklısın… Yılbaşı filan, insan ister istemez bi kendine bakıyor yalnız kalınca. amaaaan işte ne bileyim. Beni biliyosun, senin dediğin gibi canıtezim ya ben, mütemadiyen gel-gitler filan…Geçer. :)

 3. Adaş olmamız bazen kötü Deniz. Sanki bana yazmışsın gibi okudum :) Derin bir nefes alıyım… evet ya, evet evet, allah kahretsin, hayat.
  Neyse şu an nötr olduğum için mutlu olmalıyım :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s