Kara sinek

Egosal dertlerim yok… diye düşünüyordum. Hatta o kadar yok ki, olması gerektiğini kendime hatırlatıyordum zaman zaman. Kamçı çünkü bir nevi, iş hayatında olsun, özel hayatta olsun. Ama böyle bir tamamen atıyorum da pipim taşşaaama modeli fazla bir umursamazlığa yol açabiliyor bazen.

Egosal dertlerim yok… diye düşünüyordum. Hatta diyordum ki, fazla şişkin egolar altlarında zayıflıkları gizler. Ben kendimle barışığım, o yüzden yok öyle dertlerim. Kendime güveniyorum filan işsel mevzularda, şunda, bunda.

Ama gel gör ki, var, varmış meğersem. Ya da işte, oldu bir şekilde. Bugünlerde farkına varıyorum. İşte güçte değil de, hatta bazen orada bile, ama daha çok insanlarla olan ilişkilerimde devreye giren böyle garip bi his içerlerde bi yerlerde, bulantı desen değil, sıkıntı desen değil… Ama garip bi şey. Böyle sanki “ben” duygusunun aldığı bi hasar. Bana dair bir takım nedenler, niçinler, nasınlar kafamda tiktak dolanıyor filan.

Garip… Son aylarda yaşadıklarımdan mıdır bu derece hassaslaşması bünyemin? Hani tamamen atıyorum, çok yorulursan, kolay hasta olursun ya… O hesap, egom mu hastalandı çok yordum da? Terli terli su mu içirdim, taşa mı oturttum nedir içimdeki “ben”i? Böyle bir mızmızlanma, bir kırıklık, bir sızlanma, bir aksırık, bir tıksırık…

Bak tamamen atıyorum da kıskançlık dedikleri de mesela, egoya aldığın bir darbe değil mi aslında? Bir kroşe sadece. Onun acısıyla girdiğin bir saçmalama hali. Aynı yukarıda anlattığım iç bulantısı, aynı kara sinek.

Vızvızvızvızvızvızvızzzzzzzzzz.

Demek ki benim açık noktam, kendime güvenemediğim alanım buralardaymış diyorum şimdi. İnsan ilişkilerinde yani. Şişti çünkü, şiştim. Sıkıldım.

İyileşmesi ne kolay bir şey de kendi kendine iyileştirmesi ne zor. Üstelik sen aksırıp, tıksırırken, ateşin çıkmışken pencereleri açması herkesin, ne zor. Oysa biri gelse, ateşine baksa, sana bir çorba yapsa, sana bir güzel laf etse geçecek, değil mi? Ama işte kazın ayağı öyle değil. Pencere kapı açık, tek başına oturuyorsun burada, sürekli hapşuran bir ego ve başında vızıldanan bir kara sinekle.

Varoluş önemli bi dert hayatta. “Var” oluş yani. “Yok” olmayış. Her şeyin temeli varoluşsal aslına bakarsan. Çok özüne inersen, çok didiklersen her şey bir gün gelip, “yok” olmaya, ölmeye, ölüm korkusuna dayanıyor. 30 yaş krizi de, 40 yaş krizi de, yalnızlık korkusu da, hastalık hastası olmak da, kıskançlık da, çekememe de, botoks da, rejim de, aldatmak da, aldatılmak da, depresyon da, kendi kendine ettiklerin de hep senin “var” oluş kaygılarınla ilgili. “Yok” olduğunu hissettiğin noktada devreye giriyor saçmalama halleri… Yok olmak istemiyor ki insan, doğasına aykırı işte. O yüzden kimi gidip, tamamen atıyorum, kendine kırmızı spor araba alıyor, çıtır sevdasına kapılıyor, kimisi kendini ispat savaşına giriyor, kimisi de işte kendi kendine ego savaşı veriyor…

Gün gelip de, bir kişi, iki kişi, üç kişi, beş kişi, senin çok “var” saydığın bir kişi, iki kişi, üç kişi, beş kişi, seni yok sayınca, bir koca boka üşüşen sinekler misali dolanmaya başlıyor kafanda bir ses bazen çünkü: Ben varım. Ben. Ben. Ben.

Ben. Evet ulan, ben.

Ama “evet, sen” diyen yok. Ne yapacaksın o zaman?

Kendi değerini başkalarına valide ettirmemeli insan, kendi kendini temize çekebilmeli. Mantık öyle buyuruyor. Ama işte kocaman bir şey varsa bir fotoğrafta, yanına bir madeni para koymak gerekiyor ya bazen… Anlayasın boyutları diye. İhtiyaç duyuyorsun işte başka bir şeye. Kendinden başkasının validasyonuna, başka birine bazen, hele ki hassaslaşmışsan…

Ama yok. Ne yapacaksın o zaman? Kendi başının çaresine bakacaksın. Bakacağım.

Ben. Evet ulan, ben… Siz kim sanmıştınız?

3 thoughts on “Kara sinek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s