Nerde eskinin sivilceli ergenleri?

Bugünkü yazımızda ergen dizilerini incelemek üzere bulunuyoruz efenim. Hani yani şu amerikan işi, ergen dizileri evet…

Misal tamamen atıyorum Dawson’s Creek’i ele alalım. Bunlarla tanıştığımızda gençlerimiz 14 yaşında filandı sanırım. Lakin daha o zamandan belliydi adam olacak çıcık tabii ki. Ben 14 yaşındayken, öpüşmek nasıl bi şey onu tartışırken, bunnar, özellikle de Coiy denen kızımız önderliğinde, böyle bilgiç bilgiç konuşurlardı. Tevekkeli kız büyüyünce de gitti Tom ağabeye vardı, hepimizin yengesi, scientology tarikatının neferi, hanım hanımcık bir anne oldu. O zamandan belliydi bunun sonu, senaristler şeytmiş de yazmış.Neyse efendicamıza ne söyliim, bu çıcıklar tipik ergenler gibi “amuğakoyyim laben dünyanın, çok mutsuzum tımam mı, ölcem, siyahhhh, ben bi telfon edip arkadaşıma derin şiyirler okiyim, ay dont bilong hiir” tandanslı manyama hallerinden çok; ilişkiler, kadın-erkek meseleleri gibi konularda kafa yoran, henüz sevişmemiş olmakla birlikte bunun sonuçlarını eğrisiyle doğrusuyla tartabilen çok büyük insanlardı. Ben geldim bilmemkaç yaşıma, hala şu çıcıkların olgunluğunda değilim. Yaptıkları tek ergenlik biraz kim kime dum duma, uçana kaçana (vereyim değil de uçana kaçana öpücük şeydeyim manasında bittabii, sosyal mesaj verelim kampanyası çerçevesinde) takılmaları idi ki günümüz yetişkin dünyasında da bunnar olmuyor değil. Dolayısıyla, çok aşmış insanlardı bunnar 14 yaşında.

Şimdi gel zaman git zaman bunnar büyüdü, oldular mı sana 18 filan. Eh artık sevişmek de caiz. İyice bi olgunluk geldi üzerlerine. Böyle bir demeçler, bir ilişki yorumlamaları, sanırsın ki çıcıklar çıcık değil, baya bildiğin insan. Ama değildiler tabii,tüm bu soap opeara tadındaki konuşmalar bir ergenlik kisvesine büründürülüp pazarlanıyordu biz seyredicilere. Yani bir nevi çocuk görünümlü yetişkin. Freak show aslen ama o da maskelenmiş, dizi kisvesi altında.

Zaten o Coiy bi uyuzdu, büyüdü iyice bi şey oldu. Her dizide olduğu üzere, herkesin aşık olduğu ve ölüp bittiği bir karakter olarak, dünyanın en sıkıcı insanı olması allan emri olduğundan, dünyanın en sıkıcı karakteri oldu, Şehrazat’la yarışır nitelikte bir uyuzluk, bir kusursuzluk, bir benaslındagörüpgöreceğinizensıkıcıinsanolmamarağmenherkesbanaaşık’çılık geldi üzerine. Neyse, bu kız 18 yaşında iken, tamamen atıyorum da 55 yaşında, ripablikın bir teyze kıvamında takıldığından ve hayatı bu derece çözmüş olduğundan, 25’ine geldiğinde intihar etmesini beklerdim ama etmedi tabii. Gerçi o sıralarda ben diziyi bıraktım, 25’lerine gelebildiler mi onu da bilemiyorum.

Dawson’s Creek böyle… Tabii bu ergencikler, her ne kadar feylesof ve hayatı çözmüş olsalar da, kendi hallerinde çocuklardı bi nevi. Yani orta direk. Ama bir de Gossip Girl’ümüz var ki, allah yarappi. Hem her şeyi çözmüş Amerikan ergeni, hem de öyle böyle diil şekilde zengin. Hani normalde cet-setlerin hayatına zaten şaşkınlıkla bakıyorken, ergenleri de “vay ne olgun gençler bu amerigalı ergenler” diye hayretlen izliyorken, ikisi birlikte.Çifte kaymak yani.

Allahın püriten Amerika’sında içki içme sınırı 21 iken, 17 yaşındaki bu gençlerin sabah-öğle-akşam yok şampanya, yok martini içebiliyor olmalarına kafamı yormuyorum, tamam. Ama yareppim, o nasıl bir hayat? Hayır tamam zengin olunabilir, zengin olununca bazı şeylere daha kolay giriş yapılabiliyor olabilir. Ne biliim, millet ilk cinsel deneyimini yaşarken, sen tamamen atıyorum ilk orcini yaşıyor olabilirsin de anacım para, otomatikman büyüme de mi sağlıyor?

Hayır tamamen atıyorum, ben kendim 17 yaşımdayken, iletişim bölümünü radyo diceyliği sanan bir insanken, bu çıcıklar yok strip klab satın alıp, orayı işletiyor, yok şirket yönetiyor. Peh yareppim. Bütün bunlar olurken de yine aşk, ilişkiler üzerine demeçler… Kıyafetler desen böyle sex and the city tarzında. Ve yine tabii ki ergenliğe dair tek belirti, ortamdaki kim kime dum dumalık.

Yani benim demem odur ki, zannımca dünya ergenlerinin tek ortak noktası, zengin-fakir, türg-amerigalı ayırt etmeksizin çalışan hormonlar. Bulunan tek ortak içgörü bu. Ergenim, herkese atlamalıyım. Onun dışında bu insanlar baya Brooke Logan- Ridge Forrester (hatırlmayanlara, meşhur pembe dizimiz Cesur ve Güzel efendim) tandanslı yaşamlar sürebiliyor. Ha şimdi Brooke ve Ridge dedim, onlar ergen değildi de kim kime dum duma yok muydu diyeceksiniz? ben de bir şey diyemeyeceğim. Zira o Brooke’un kardeşlerden babaya herkesle -yattığı değil- evlendiği malum… Acaip işler yani, bilemedim.

Eh o zaman kim kime dum duma teorim de çöktü. Ne biçim ergen lan bunlar? Bir tane de dizi görelim ki, ana karakterimiz, yine sıkıcı olsun, yine herkes bi ona aşık olsun, hadi bu olmazsa olmaz kural ama ne bileyim sivilce çıksın da onu sıksın sıkmasın mı diye arkadaşına danışsın. Ya da ne bileyim, tamamen atıyorum bi tanesi prezervatif takmayı bilemesin. Bi tanesi 14 yaşındayken “ben bir ilişkiye hazır değilim” gibi fanfinifinfon konuşmalar yerine, aşkını pandikle belli etsin, ne biliim bizimkiler öyle yapardı. Yani bu diziler ergenlere sesleniyorsa bunlar niye yetişkin? Yok yetişkinlere sesleniyorsa bunlar niye çocuk? Manyak mısınız nesiniz?

Ayrıca şu ana kız, dünyanın en sıkıcı kızı olmalıdır kuralını da bir gözden geçirin. Yerli-yabancı farketmiyor, nerde var bi mal kadın, herkes ona aşık. Neden abicim nedennnnnnnnnnnnnnnnn?

Konu hakkındaki görüşlerim bunlardır, bilgilerinize arz olunur.

3 thoughts on “Nerde eskinin sivilceli ergenleri?

  1. Geri bildirim: Tweets that mention Nerde eskinin sivilceli ergenleri? « Tamamen Atıyorum -- Topsy.com

  2. tarzı böyle ya da bir şey ima etmeye çalışıyor herhalde dedim ve zorla okumaya çalıştım ama yok beceremedim… beynim sikildi afedersin! çıcık mıcık benaslındagörüpgöreceğinizensıkıcıinsanolmamarağmenherkesbanaaşık

    bu ne ya? gene üslubunu koru da birader azcık okunabilir olsun yazdıkların.. beynim sikildi okuyacam diye takla atmaktan yapıştım monitöre bit kadar da font kullanmışsın.. amaan neyse…kendi kendine oku yazdıklarını… hadi öptüm bay :p

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s