Frollo neden dark side’a geçti?

Notre Dame’ın Kamburu‘nu okuduysanız bilirsiniz. Yani okumadıysanız da bilirsiniz de bahsedeceğim şeyi bilemeyebilirsiniz sonuçta. Zira ben biraz detaya girmek istemekteyim.

Şimdi bu klasiğimizdeki bazı karakterler artık şey olmuş… Ney? Sebil. Yok. Ayağa düşmüş diycem, ayıp olacak. Yani böyle bilmeyen kalmamış. Hani tamamen atıyorum hayatında hiç ressam bilmeyen adam bile en sevdiğin ressam kim denince “Dali!” der ya, o hesap.

Neyse işte, sonuç olarak hayatındaki edebiyat macerası Cin Ali’den öteye gitmemiş adam bile Quasimodo’yu bilir, hiçbir yerden bilmiyorsa çizgi filmden bilir. Quasimodo kambur, çirkin zangoç, kitabın da starı… Hem simaen, hem ismen tanınır bu.

Sonra çingene güzeli Esmeralda var. O da nispeten daha az tanınsa da, meşhur sayılır. Hem iyi kalpli, hem de güzel baş kızımız… Herkesin aşık olduğu, içinin gittiği tatlı şeker ama biraz safçanadır bi kız. Bunun aşık olduğu bi de plensimsi bi abi vardır, adı neydi unuttum, Phoebus galiba. Klasik yakışıklı göt diyebiliriz buna da. Aklı fikri kızcağızı götürmekte fırlama bi tip. Ne kokar ne bulaşır kaypak bi şey. Eh ama kız da saftoroz dedik, bu güzel suratlı abiye kapılır. Bi de tabii klasik, aşkın objesini idealize etme olayı var, bu çıcığı bi şey sanar zavallı Esmeralda’cık.

Tüm bu tipler bi yana, dramayı taşıyan ve hatta yaratan en önemli karakter, her kitapta ve filmde olduğu üzere olayın kötüsüdür. Rahip Frollo. Ufff hem de ne kötü bu, bi bilseniz. Bu olmasa, Esmeralda kıtıpyöz Phoebus götüne aşık olur, bi de ondan hamile kalır, sonra da Quasimodo’nun bir Hulusi Kentmen edasıyla kendisini bataktan kurtarmasıyla, hayatına Quasimodo’nun soyadını taşıyarak devam ederdi. O kitap da bir Yeşilçam klasiği olurdu. Ama öyle olmamış, neden? Çünkü karşımızda Frollo derler bi antagonist var.

Frollo kitabın daha başında bi sarar bu kıza. Resmen takar kafayı. Ahlaksız der, bok der, ırıspı der, onu der, bunu der. Her tür kötülüğü de eder zaten. Kızcağızı hapse mi attırmaz, hayatını mı karartmaz… Ohooo… Hadi spoyler olmasın, sonunu söylemiim ama Esmeralda’yı mahvın da mahvı eder yani bu rahip. Peki ama neden dediğinizi duyar gibiyim, gibi gibiyim.

İşin içinde tahmin edeceğiniz üzere, aslında tabii ki Frollo’nun Esmeralda’ya duyduğu yakıcı arzu vardır. Kendine yakıştıramadığı, kabullenemediği, kurtulmak istediği, bağımlılık gibi bir istek. Yani aslında aşkından ölecek nerdeyse bu Frollo ama işte, denial denen nane… Hayatta başa bela.

Zavallı saftoroz Esmeralda, o zamanki kolektif akıl yerine, bu zamanınkine sahip olsa belki anlardı olayı da kendini kurtarırdı bir şekilde. Muhtemelen bir kere yatsa zaten bu Frollo manyağı kalpten giderdi ama kızceğiz paso “neden benden nefret ediyorsunuz?” dedi durdu. O zamanlar, tamamen atıyorum ama homofobiklerin çoğunun homoseksüel olması gibi paralellikler henüz kurulmuyor tabii… Napsın kız? Nerden bilsin o nefretin aslında kabullenmesi zor bir aşktan geldiğini? Nerden bilsin yansıtma ya da karşıt tepki isimli savunma mekanizmalarını? E Türk de değil, Türk atalarının “en büyük aşklar nefretle başlar” sözüne aşina olsun. Öyle işte, bilemedi kızceez, bok yoluna da gitti işte sonunda (evet spoyler bu).

Neyse yani… bazı şeyler klasikleşiyorsa sebebi belli. Bilmem kaç yıl önce yazılmış da olsalar bugün bile bir bağ kurabiliyorsun işte. Psikoloji denen nanenin her toplumda, her koşulda aynı kısa devreleri yaptırdığını görüyorsun. Nerden mi aklıma geldi? Bilmem, nefret dolu, takıntı derecesinde zarar vermeye çalışan bir takım insanların, içlerinde büyük özenmeler, büyük kompleksler, kendi hayatlarına dair büyük mutsuzluklar taşıdıklarını düşündüm sanırım bugünlerde. Nefretin aslında başka şeyleri gizlediğini filan. Kendine yakıştıramadığın bazı şeyleri yani.

Tamamen atıyorum, porno seyretmekten hoşlanıp da bundan utanan birinin, kafasında çeşitli fantaziler kuran bir adamın, yaşamak istediği şeyler olup da yaşayamayan bir adamın mesela, bunları gerçekten yaşayanlara ya da bu konularla barışık olan insanlara “ahlaksızlarrr, orospularrrr, sapıklaaarrr!” diye saldırması gibi. Zira bir şey senin ahlak anlayışına uymuyorsa, bir kınarsın, tepkini koyarsın, bir daha da ilgilenmezsin. Ama ekstrem düzeyde nefret ve takıntı, o ahlaksızlığı tamamen yok etme isteği, bence altında mutlaka başka şeyleri gizliyor olmalı.

Nereden nereye geldim gene. Neyse işte… Bayadır yazmıyordum, iyi oldu.

One thought on “Frollo neden dark side’a geçti?

  1. çok güzel olmuş eline sağlık. Nedense yorum yapmak zorunda hissediyorum:)
    herkeş çoook iyi olsaydı, ne yeşilçam ne de klasikler olurdu değil mi? ltf bunu da gözardı etmeyiniz güzel kızım.
    ayrıca bugünkü “ortak akıl” da, ortak olmasını bilene diyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s