Medikal mahkeme dramasına son veriyorum!

Bazı şeyleri neden inatla yaptığımı bilemiyorum. Misal tamamen atıyorum, buna bir örnek de Jodi Picoult‘un kitapları. Okuyorum, her defasında neden okudum lan ben bunu diyorum ama kendime engel olamıyorum. Bu kadının 3-5 kitabını bu kafayla okumuşluğum var.

İşin en enteresan yanı ise, hastalık temalı şeylerden hiç hoşlanmamam. Yani ben ki “english patient” filmini bugüne dek sırf içinde patient kelimesi geçiyor diye reddetmiş bi insanım, konusu hastalık draması diyebileceğim bu kitaplara meylim nedendir anlamakta zorlanıyorum.

Çocuğum yok, öyle bir aile konseptim yok. Nesine sempati duyuyorum bu kitapların, manyak mıyım neyim?

Guilty pleasure hadisesi olsa gerek.

Şimdi son olarak, kendisinden okuduğum kitap “Cam çocuk” oldu. Yazının bundan sonrasında spoilerin dibine vurabilirim, okuyacaksanız bu yazıyı okumayın, yazıyı okursanız da “vay efendim spoyler verdin ahlaksız” diye üstüme gelmeyin. Vereceğim spoyler, kararlıyım.

Şimdi bu cam çocuk osteopeosis genesis imperfekta mı ne, neyse işte anladınız siz, hani kemikler camdanmış gibi kırılan hastalık var ya, ondan olan bir çocuğun ve ailesinin draması. Kanserli kız, kalp hastası kız, aspergers sendromlu adamdan sonra cam kız… Jodi; tamamen atıyorum da Ayşegül serisi misali yazıyor bunları, yazmaya doyamıyor: OI hastası kız tatilde, midesi bulanan kız piknikte, kafayı üşüten çocuk ve köpeği Dumbo…

Bana şahsen enteresan gelen, baya da araştırma yapıyor olması bu hastalıklar üzerinde. Hayır yani, insan neden kafayı bunlara sarar? Bilmiyorum. Ben neden okuyorum, onu da bilmiyorum. Üff.

Neyse işte cam kızın, ablası var, o da ergen bi emo. Hem bulumik oluyor, hem kendini kesici. Amacı ilgi çekmek. Sonracıma kızın üstüne titreyen, piskopatlık sularındaki anne, doğrucu baba ve mahkeme!

Mahkeme konsepti de Jodi ablanın bir diğer sevdiği konsept. Mahkeme ve hastalıklar. Abla bunalmak ve bunaltmak için elinden ne geliyorsa yapıyor.

Buradaki mahkeme, işte şey, anneye doğumdan önce söylenseymiş efendim, belki kürtaj olurmuş. Onun davası. Bu arada dava açtığı kişi yani cinekologu da annenin kankası. Böyle bi dramalar, bi şeyler, etiksel kaygılar. Alla belanızı virsin!

Hayır, enteresan olabilir belki ama şöyle de bi durum var, bu ablanın filme çekilen My Sister’s keeper isimli kitabının aynısı bu? Yani ablacım orada lösemi sözcüğünü find and replace OI yaptın da başka kitap mı oldu? Bıraaahhh allasen yeaa.

Bunda 2 kız kardeş. Onda da öyle. Biri hasta. Biri ilgisizlikten bunalmış. Aynı mevzu. Anne zaten aynı karakter, adı değişik. Dava desen, yine dava. Ha bi davanın konusu farklı da ama yani… Sonu bile aynı. Dikkayt spoyler geliyooooor! Sonunda beklenmedik bir şekilde, mutlu sona vardık yarappi şükür derken siz, sürpriz bir ölüm geliyor… Alla belanı virsin Jodi.

My sister’s keeper’da yedik o sonu tamam ama bunda, OI hastası çocuk 1500 kere kemik kırdı, ailesi boşanma eşiğine geldi, sonra yetmedi intihara kalktı, mahkeme kazanıldı, 8 milyon dolir tazminat alındı, o sırada biz ve tüm karakterler “kimin doğup kimin yaşayacağına kim karar verecek” sorularıyla boğuştuk. Tam bitti çok şükür diyorduk ki, kız buza bastı, buz kırıldı, kız öldü.

Bu kadar mı abuk, bu kadar mı cheesy bir son yazılır!!! Püüüü!

Ha bi de utanmadan anne 8 milyon dolirlik çeki kızın tabutuna koydu, o senin paran diye. Ulan manyak kadın, git de bağış yap bari, ne gömdün o kadar parayı, madem kullanmıcan git hasta çocuklara ver.

Çifte peynirli yani.

Öööööffffff.

Bir review okudum, duyduğum en doğru tanımlamayı yapmış Jodi’nin kitapları hakkında, “Lifetime filmleri gibi” diye. Hakkaten öyle.

Vallahi bir tane daha Jodi Picoult kitabı okumayacağım. Pembe dizi okuyayım daha iyi, en azından daha iyi diycem, değil tabii. En azından daha pembe diyeyim bari de o da çok pembe bana gelmez. Stephen King’dir, Agatha Christie’dir, bu tayfaya geri döneceğim ben guilty pleasure için. Bana göre olmayan şeyler öyle hastalıkmış, mahkemeymiş, çocukmuş, ölüyormuş.

Peh.

2 thoughts on “Medikal mahkeme dramasına son veriyorum!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s