Erik İyisaatteolsunlar

Sevgili günlük,

Bu günlük konusunda çok başarılı olmadığım ortada, senede bir sezon yazıyorum, sonra bırakıyorum. Aslında bu yapım günlüğün içeriğiyle uyum içerisinde. Zira bu davranış biçimine ruh biliminde “Papaz erik agresyonu” adı verilir. Yani nedir, genel itibariyle hiç kimseyi arayıp sormayıp, ortalarda gözükmezken senede 1 ya da 2 ay delirip, herkesin hayatının merkezine oturmaya çalışan, kabuğuna çekilmeden önce sürekli bir sosyalleşme arayan insanlardır bunlar. Tanıdık değil mi? Evet tanıdık. İsmiyle müsemma bir sendrom.

Psikolojide bu sendromdan muzdarip insanlar ile o küçük yeşil şeytan arasındaki fark ise şudur ki: O insanlara garip denir, “manyak mısın olm ne aramıyon bunca zaman da şimdi arıyon, yürü giittt!” filan denir, o insanlar arkadaş ortamlarında “bırah la o götü” diye tasvir edilir. Haliyle bu tiplerin arkadaşlıkları da bu cycle’a 3 seneden fazla dayanmaz zaten. Yalnız ölür papaz erik agresifleri….

İnsan tarafında hal böyleyken, öte yandan bu sendroma sahip eriklere hiçbir zaman siktir git denmemesi hayatın da adaletsizliğinin bir yansımasıdır.

Bir yanda bir insan, bir yanda küçük salak yeşil bir şey. İkisi de sana aynı muameleyi yapıyor ama sen, sadece insan olanını çıkarıyorsun hayatından.

Neden? çünkü o yeşil şey, şeytandır. Kutsal kitaplarda, mitolojide bile geçer, elf olur, cin olur, goblin olur, grinch olur, o olur, bu olur ama vardır hep: “Ruhunu ele geçiren yeşil yaratık”

Evet evet o eriktir, ne olacağdı ki başka? Ve bağımlılık yaratır, seni ele geçirir. O yüzden insanlara denir ama eriklere siktir denmez. Yoksa dünyan şaşar. Çarpılırsın. Sonsuza dek, erik diye sayıklarsın. Ve bununla yaşanmaz.

M.Ö 890 yılına ait bir mağara resmindeki “iblisus vazgeçilmezus” ya da bugün bilinen adıyla “papaz erik”

Sözlerimi Göktürk Yazıtlarından bir alıntıyla bitiriyorum:
“Ey oğul, eruk senu yemeden, sen onu ye.”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s