Sensin rantçı!

Zaman Gazetesi’nde Ekrem Dumanlı tarafından kaleme alınan 17.Mayıs.2011 tarihli “Sansür tartışması gerçeği filtreliyor” ve “Fuhuş, kumar ve uyuşturucu suçları son bulur” yazıları için attığım tepki mailidir. Siz de Ekrem Dumanlı to’da, yazı işleri ise cc’de olmak üzere kendi tepki malinizi yazın. Bir de yürüyüş fotosu ekleyin hatta. Sonra blogunuz varsa, attığınız maili, bunun gibi bir açıklama paragrafıyla beraber, blogunuza koyun. SEO için gerekli etiketleri girdikten sonra twitter’dan “Mailimi aldın mı @zamancomtr?” diyerek blog postunuza link verin. Hashtagleri de unutmayın: #BiTiKbasin #BiTiKzaman

Internetten, internet teknolojilerinden ve internet hukuğundan anlamayan insanların, araştırma yapmadan, konu hakkında hiçbir şey bilmeden atıp tutması herhalde ülkemiz gazetecilerinin, bunca yıllık kolaycı tarzlarına bakılınca, çok şaşırtıcı bir durum sayılmaz. Nitekim siz de, “bilgi sahibi olmadan, fikir sahibi olmak” geleneğine uyup, bir an bile düşünmeden, kendi ideolojilerinizin bayraktarlığında oynatmışsınız kalemi.

Türk yazılım sektörü ne kadar büyüktür, acaba bir fikriniz var mı bilemiyoruz ama dünya petrol devlerinden bahsedermiş gibi bir tavırla 50 bin kişinin bu yazılımcılara rant sağlamak için yürüdüğünü iddia etmeniz, en kibar tabiriyle, komik. Bireysel filtre programlarının neredeyse büyük çoğunluğunun işletim sistemleriyle sunulduğunu ya da internetten BEDAVA olarak indirilebildiğini, paralı olan 3-5 tanesinin ise en fazla 15 dolar civarında satıldığını bilmiyor olmanız konusu ise gazeteciliğiniz hakkında bir fikir veriyor.

Devlet eliyle filtrelemeyi yani sansürü değil de, çocuklarını korumak isteyenlerin bireysel ebeveyn kontrol yazılımlarına yönelmesini önermemiz rant sağlamak için değil, kimsenin özgürlüğünü ihlal etmeden çocukları korumanın mümkün olduğunu vurgulamak. Zira sandığınızın aksine, gayet de mümkün.

Seçim ajitasyonu konusuna gelince, yürüyüşün basın açıklamasını okusaydınız eğer, görecektiniz ki orada bir tek parti ismi geçmiyor. Azıcık araştırma yapabilseydiniz eğer, bu yürüyüşün %100 sivil bir hareket olduğunu, katılmak isteyen tüm partilere açık olduğunu ancak asla hiçbir partinin sahiplenmesine izin verilmeyeceğini anlardınız. Dolayısıyla, CHP yöneticilik yaptı iddianız külliyen yalan. Biz parti adı vermezken ve sürekli konuyu oraya getiren sizken, seçim ajitasyonunu kim yapıyor, bir kez daha düşünün.

15 Mayıs “İnternetime Dokunma” yürüyüşüne katılan, aralarında OKUYUCULARINIZIN da bulunduğu 50 bin kişiye sayfalarınıza doldurduğunuz yanlış ithamlar ve komik komplo teorileriniz nedeniyle, bir özür borçlusunuz. Okuyucularınıza ve kamuoyuna ise yanlı habercilikten dolayı başka bir özür borçlusunuz.

Ben gazetenizi, o özür gelene ve kamuoyuna bu yürüyüş, hakkıyla yansıtılana, yalan yanlış ithamlara son verilene kadar almayı da okumayı da reddediyorum. Çevremdekilerin okumaması için de elimden geleni yapacağıma emin olabilirsiniz. Okuyucusuna saygısız bir gazeteden, düşünce özgürlüğünü değil, sansürü savunan bir basın kuruluşundan, etik habercilik ilkelerine bağlı olmayan bir gazeteden yanlı yorumlar okumaya ihtiyacımız yok.

Kamuoyunu yanıltma çabalarınıza bir an önce son vermenizi dilerim. Yoksa o “1 milyon tiraj”ınız giderek düşecek. Bu bilgi çağında, internetin bu gücü ile dezenformasyon zor iş, başaramazsınız. Yoksa siz de ondan mı endişe ediyordunuz zaten?

3 thoughts on “Sensin rantçı!

  1. adımı layıkıyla taşımak layıkıyla yaşamak için elimden ne geliyorsa yapmaya hazırım
    sözde halkın güvenliğini, ruh sağlığını düşünenler birer zavallıdır her insan iradeye sahiptir ve yapması gerekenlerden kendisi sorumludur.
    bilinçsiz kişilerin gazeteciyim diyerek daha ne olduğunu bilmeden atıp tutmaları tamamiyle pervasızlıktır.
    yazınızı beğendim bir an önce bende bir şikayet yazısı yazacağım hem de en yakın zamanda..

  2. Geri bildirim: >Deuss Ex Machina # 351 – muuntaminen ihmiskunta voisi hyvinkin olla ainoa todellinen toivo hengissä « deussexmachina

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s