İğde kokusu

Yeni bir işe başlamışım, ilk iş gününün çekingenliği var üstümde. Üstelik de yine ara verdiğim bir dönemden geliyorum, uzunca bir süre iş de bulamamışım, gelen ilk teklife de atlamışım, çok emin ve kendine güvenen bir halim yok yani. Bir odaya giriyorum. 4-5 adam var içeride. Selam verip, yerime geçiyorum.

Ben öyle mal mal napsam diye düşünürken bıcır bıcır bi şey dalıyor içeriye. Odada harıl harıl işine gömülmüş, koca koca adamlarla bıcır bıcır konuşuyor, bi şeyler anlatıyor filan. Hani tüm gün evdesinizdir, ev içinizi daraltmıştır, pencereyi açarsınız, içeriye iğde kokuları dolar ya. Öyle bi şey bu kız. Girdiği ortamı yumuşatıp, hafifletiyor, rahatlatıyor.

Nihayet göz göze geliyoruz. Odadaki 2 kadın birbirimizi kadınca bir süzüyoruz tabii baştan. Sonra gülümsüyoruz, tamamdır, icazet verildi, olur bu iş… Ve böylece bu meltem esintisi kılıklı küçük kız benim hayatıma hiç çıkmamacasına giriveriyor, kasvetli bir kış sabahı.

Birden, çok hızla, çok samimi oluyoruz. Her şeyimizi anlatıyoruz. O zaten birilerini sevince, hemen her şeyini dökenlerden. O öyle yaptıkça, benim içimde bir koruma güdüleri kabarıyor, sanki benim kardeşimmiş gibi bir his, zarar gelmesin ona istiyorum.

Çok kalıyor bende o sıralar. İkinci evim diyor eve, ikinci annem diyor bana. Kedim de var o zaman. Hep beraber gülüp eğleniyoruz işte. Kedi daha çok miyavlamalarla katılıyor tabii…

Bazen kızıyorum, gereğinden sert konuşuyorum, uzuuun nutuklar atıyorum ama dedim ya, bu kadın benim ablalık damarlarımı kabartıyor, yapacak bir şeyim yok. Döverim de, severim de gibi hissediyorum ona karşı. Ben kızsam da, başkası ona gık demesin istiyorum.

Bazen içim cız ediyor ona bakarken, kendi eski, daha mutlu, daha genç günlerimi hatırlatıyor bana, özlemle karışık bir gıpta duyuyorum… Keşke’lerimi geri getiriyor bazen, daha neşeli bir ben’i özletiyor. O yüzden de daha çok seviyorum onu.

Bazen içim başka bir şekilde cız ediyor ona bakarken. Eksiklerini, korkularını, üzüntülerini anlatınca hep koruyasım geliyor onu, hayatı boyunca. Daha mutlu olsun istiyorum. Korkularını yensin, onlara koca bir siktir çekip, hak ettiklerine, istediklerine kucak açsın, azla yetinmesin.

Bazen haksızlık ettiğim de oluyor ona. Olduğu kadını görmek yerine, bir küçük minnoş muamelesi yapıyorum, anlamaz beni diye varsayıyorum. Hani anneler çocuklarının büyüdüğünü görmez ya bir türlü, öyle bir şey, bunun da koca kadın olduğunu farkedemiyorum bazen. Beni ne kadar sevdiğini unutuyorum bazen. Ben de saçmalıyorum bazen, o zaman da o beni kendime getiriyor.

Beraber bir sürü gün görüyoruz, iyilerinden kötülerine, kötülerinden tekrar iyilerine geçiyoruz. Aşık oluyor bu, hem de nasıl aşık. Yüzünde güller açıyor farkındayım, ilk kez eli ayağına dolaşıyor, ne yapacağını bilemiyor, farkındayım, bu sefer başka farkındayım. Mutlu olsun istiyorum, çok mutlu, her zamankinden mutlu, hep mutlu, en mutlu.

“Evleneceğim” diyor bir gün bana. Nereye evleniyorsun be, sen daha küçücük şeysin diyeceğim ama yüzünde güller açıyor, görmemek mümkün değil. Hem artık büyüdü. Kısacık bir sürede yanımda, gözlerimin önünde büyüdü. Kocaman oldu.

Yarından sonra benim minnoşum, evli bir kadın. İnanılır gibi değil! Yaşlandım ülen.

Yarından sonra bu bıcır bıcır küçük kız, kendisini çok ama çok seven, çok güzel bir adamla çok mutlu bir hayata adım atıyor. Çok mutlu bir hayat olacak, ta içimden biliyorum. Sevdiğinden, sevildiğinden adım kadar eminim, o yüzden bir minnoş anne olarak içim rahat, enişteye güvenim sonsuz.

Sonsuz da… ben yarın o nikahta, ağlamadan nasıl dururum bak onu bilemiyorum işte. Arkadaşımı mı, kardeşimi mi, kızımı mı evlendiriyorum be? Bu ne biçim iştir minnoşların prensesi?

Mutlu ol. Seni çok seviyorum. Ve ben hep buradayım, biliyorsun.

One thought on “İğde kokusu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s