And if only one thing had happened differently…

Belki 8 senedir görüşmemiş, farklı farklı ülkelerden arkadaşlar, bir başka arkadaşımızın Fransa’daki düğünü vesilesiyle birbirimizi görecektik, heyecanlıydık. Düğün, buluşma, 4 günlük bir macera… Çok eğlenecektik, çok.

İlk gelen ekip olarak havaalanında buluştuk. Dördümüz. Hiç kimsenin uçağı rötar yapmadı. Tam beklenen saatte buluştuk.

Araba kiralama yerine gittik, arabamızı aldık. Fazla zaman harcamadık ama bir 10 dakika boyunca, sigorta yaptırsak mı yaptırmasak mı konusunu tartıştık. Son anda beni de ekstra sürücü olarak ekletmeye ve sigortayı yaptırmaya karar verdik.

Yola çıktık. Hız limitinin biraz üstünde gittik bir süre.

Sonra kaybolduk. Bir süre dolandık.

Yemek yiyelim bari, dedik. Bir quiche yedik. Tatlı yemedik. Kahve içmedik.

Kalktık. Para çekmem lazım dedim. Sabahtan beri diyordum zaten. O sırada kaybolmaya devam ettik, kendimizi bir şehirde bulduk. Biraz da orada dolandık.

Bir ATM gördüm, “aaa Atm!” dedim. Bir park yerine çektik.

Gittim, karşıya geçtim, para çektim.

Dönerken arkadaşım bana doğru geliyordu, “çekebildin mi” dedi, evet, dedim. “Ben de çekeyim o zaman” dedi, peki, dedim. O atm’ye doğru, ben diğer tarafta beni bekleyen arkadaşlarıma doğru gittik.

Ben arkadaşlarımın yanına vardım, o atm’ye varamadı.

Çünkü yoldan geçen, saatte 50-60 arası bir hızla gelen bir araba kendisine çarptı.

Kafatasında kırıklar, beyin kanaması, koma. Hastane, polis, gözyaşı.

Bir saniyelik bir esneme payı bile yokmuş hayatın.

Tamamen atıyorum uçaklarımız 5 dakika rötar yapmış olsa, bavullar kaybolmuş olsa, birimiz duty free’ye uğramış ya da uğramamış olsak, sigortayı tartışmamış olsak, hız limitinin biraz daha üstüne çıkmış ya da altında kalmş olsak, quiche yedikten sonra bir de kahve içmiş olsak, kaybolmamış olsak, ya da daha fazla kaybolmuş olsak, durup birine adres sormuş olsak, ben paramı havaalanında çekmiş olsam ya da önceki günden yanıma euro alıp gelmiş olsam, atm’ye beraber gitmiş olsak, o olsa, bu olsa… o araba oradan geçmiş gitmiş olabilir miydi ya da henüz geçmemiş?

Acaba bir tek şey farklı yapılsa bu böyle olmaz mıydı? Yoksa sonuç yine aynı mı olurdu? Daha vahim? Daha az vahim?

Arkadaşımız şimdi daha iyi. İyi olacak, atlatacak.

Ama hayat garip.

Düğün gibi sevinçli bir okazyona gidiyorken böyle bir trajedi yaşamak mı, onca senedir görüşmemiş insanların buluştuktan bir saat sonra bunu yaşaması mı, o dörtlü içindeki başka bir arkadaşımızın bundan 6 sene önce kendisine aynı şekilde bir araba çarpması nedeniyle, benzer hasarlar ile 4 ay komada kalmış olması mı, kazayı geçiren arkadaşımızın 2 kardeşini bunun gibi “freak accident” tabir edilecek kazalar nedeniyle kaybetmiş olması mı, o sigortayı yaptırıp yaptırmamayı, beni de sürücü olarak yazdırıp yazdırmamayı kırk saat düşünmüş olmamız mı, hastaneye kaldırdığımız arkadaşımızın yolun başında “kaybolmamız da maceranın bir parçası” diyip de gülmüş olması mı, ben o atm’den döndükten bir dakika sonra arkadaşıma o arabanın çarpmış olması mı, düğün yerine hastaneye gitmemiş olsa o düğünde yapacağı konuşmada bahsedeceği yolculuk anıları mı…

Hayat çok manyak bi kafa gerçekten. Çok ince ipler, çok hassas dengeler, çok acaip işler.

Hiçbir şeye değmez diyeceğim, klişe olacak ama ne diyeyim başka?

One thought on “And if only one thing had happened differently…

  1. Hayat hep ‘o adımı atmasaydım başka türlü mü olurdu olanlar?’ sorusunu bize sordurarak, tamamen kendi istediği gibi sürüp gidiyor. Ya da bunun böyle olduğuna inanmaktan başka çıkar yol yok. Arkadaşına şifalar diliyorum, iyileşmesi için dua ediyorum. Yanaklarından öptüm güzel kız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s