Ters-Murphy kafa ayarı ile kişisel gelişimde son nokta!

Şu adına Murphy derler insan, çok manyak bir insanmış. Kalkmış kurallar koymuş, o olursa bu olmaz, böyleyse şöyle olur gibi ve demiş ki:

“Eğer bir işi halletmek için birden fazla olasılık varsa ve bu olasılıklardan biri istenmeyen sonuçlar veya felaket doğuracaksa; kesinlikle bu olasılık gerçekleşecektir.”

Dünya da manyak olmalı ki, tamam demiş Murphy’e, senin kurallarınla oynarız, ayıbettin. Bir deli kuyuya taş atmış hesabı, sittin senedir Murphy’nin yarattığı ironi içinde, kafası kesilmiş kurbanlık koyunlar gibi sağa sola koşturup duruyoruz. Tavuk muydu yoksa o? Neyse…

Murphy biraz pesimist biriymiş sanırım, bardağı hep boş… Baksanıza… Yağmur hep hafta sonu yağar; 45 dakikadır beklediğin ve gelmeyen otobüs tam taksiye bindiğin anda, restoranda bir türlü gelmeyen o yemek tam sigaranı yaktığında gelir. Günlerce ihtiyaç duymadığın telefonun şarjı tam arabanın lastiği patladığında biter. Ne bileyim, sen senenin en kötü saçlı gününü yaşarken eski sevgilinle mutlaka karşılaşırsın falan filan. Ah be Murphy, ok hayatın zormuş da, senin için zordu diye bize de bu kuralları dayatmak zorunda mıydın? Baksana, şimdi biz de yaşıyoruz bunları.

Tamamen atıyorum da sen birinden bir telefon bekliyorsan gelmeyecektir. Murphy’i şaşırtmak için yaptığın o küçük numaralar var ya hani, yok telefonu evde bırakıp gideyim, döndüğümde aranmış olurum gibisinden. I-ıh, yemezler. O telefon sen bekledikçe gelmeyecek. Sen ne zaman ki beklemeyi bırakırsın, ama gerçekten bırakırsın, işte o zaman çalar. Ha o zaman da artık senin için bir önemi olmaz.

Ne bileyim, tamamen atıyorum, çok hoşlandığın bir çocuk vardır, senelerce koşturursun, bi bok olmaz. Sen başka bir adam bulursun, aşık oldum dersin ve o adam gelir. Hatta sadece o adam değil, başka bir sürü adam gelir. Sen yalnızken değil, sen biriyleyken gelirler ama. It’s raining men, hallelujah!

Aynı şey iş için de geçerli. Aylarca iş ararsın, bir görüşmeye bile gitmezsin. Sonra bir yere ok dersin, ertesi gün 3 yer daha çağırır. Tevekkeli atalarımız biliyormuş da demişler “iş işte, koca kocada bulunur” diye. Lan… Murphy bizim atamız mı yoksa, Murphy de mi Türk’tü?

Bence aslında Murphy’nin suçu değil tüm bu olanlar, bu bir doğa kanunu. Murphy belki de sadece adını koymuştu…. Neyse ne ama sonuçta gerçek şudur: İşler senin istediğin ya da beklediğin ya da umduğun şekilde gelişmez, sen bunları istemeye, beklemeye ya da ummaya devam ettiğin müddetçe. Dolayısıyla bir şeyi istiyorsan, yapman gereken en önemli şey istememektir. İstemek başarmanın yarısı değil, istememek başarmanın yarısıdır. Ancak; istemediğin yani gerçekten istemediğin (zira Murphy sahte istemiyorum’culukları yemez) zaman, o şeyin gerçekleşmesi durumunda istemediğin bir şeyi başarmış olacağından, ona da başarı diyemeyiz. Dolayısıyla, aslında hayatta gerçek başarı yoktur diyebilir miyiz?

Belki. Ama bence yine de Murphy olayını kandırmanın yolları var, yok değil. Kendinize belli kafa ayarları çekmeniz kaydıyla. Pozitif enerji, secret filan hikaye… Adına ters-Murphy kafa ayarı dediğim bu tavsiyelerle yeni bir akım başlatacağım!

Buyrun, gelin iş bulmak isteyen birini ele alalım. Kendisi işi aramış aramış ve bulamamıştır. Bu kişi işi bulmak için ne yapmalıdır, hangi kafaya gelmelidir?

A. İş bulmak istemiyorum. YANLIŞ.

Bu ayarda vurgu istememektedir ve eğer istediğimiz şeyin gerçekleşmeyeceğini varsayarsak, isteğimiz istememek üzerine kurulu olduğundan, istememenin tersi gerçekleşecektir yani istemek ve iş bulacaksınızdır Ancak, şu kafaya geldiğinizde artık iş istemiyor olduğunuzu göz önüne alırsak, yine isteğiniz gerçekleşmemiş olacaktır ve kendinizi çalışırken bulacaksınızdır. İstemediğiniz bir şeyi yaptığınız için de mutsuz olacaksınızdır.

B. İş bulmayı istiyor değilim, umrumda değil. BELİRSİZ.

Bu kafa ayarında, neyi isteyip, neyi istemediğinizi bilemediğinden
Murphy saçmalayacaktır, kafası karışacaktır. Dolayısıyla eğer gerçekten umursamıyorsanız, hayat o işi karşınıza getirebilir de, getirmeyebilir de. Risksevenler için en doğru yaklaşımdır, siz de zaten umursamadığınız için, farketmeyecektir.

C. İş bulmamak istiyorum. DOĞRU.

Bu ayar en doğru ayardır. Eğer kendinizi bu noktaya getirebilirseniz. Yani eğer içinizde bir yerlerde, işi bulmamayı istediğiniz konusunda kendinizi inandırabilirseniz, Murphy sizin için bir güzellik yapacaktır. Zira isteğimiz bulmamak üzerine kurulu olduğundan, bulmamanın tersi gerçekleşektir, yani siz bulmadan, iş sizi bulacaktır. Böylece siz işi istemiyor değil, sadece bulmamayı istemiyor olduğunuzdan hem isteğiniz gerçekleşmiş olacak, hem de A durumundaki gibi çalışmayı istemiyor olmanın ama çalışmanın getirdiği mutsuzluk hissini yaşamayacaksınızdır.

Biraz karışık mı geldi? Mühim değil, kendi kendinize yaptığınız alıştırmalarla, zamanla Murphy’i yola getirmeyi öğreneceksiniz. Hayatta isteklerini başaran insanlar, iyi şeyleri çağıranlar filan değil, sadece isteklerini doğru formulize etmeyi kendiliğinden bilen, bunu başarabilen insanlardır. Bu bazılarında doğuştan gelir, doğuştan gelmeyenler için ise bu tekniklerin büyük yardımı olacaktır.

Maybe you’re born with it, maybe it’s Maybelline!

Evet, şimdi size birkaç ödev verip, bunlar üzerinde çalışmanızı önereceğim:

1. Zeynep kendisine bir yüzük almıştır ve yüzüğü çok sevmiştir. Murphy’e göre, çok sevilen bir obje, her zaman bir şekilde kaybolacaktır. Zeynep’in yüzüğü kaybetmemesini sağlayacak kafa ayarı nedir?

2. Ahmet Ayşe’yi sevmektedir ve fakat bir sebepten ayrılmışlardır. Murphy’e göre, Ayşe, Ahmet hala onun aramasını istediği müddetçe kendisini aramayacaktır. Ahmet bir başkasına aşık olmadan ya da Ayşe’yi tamamen unutmadan, Ayşe’nin onu aramasını sağlamak için en doğru ters-Murphy kafa ayarını formülü ile yazınız.

3. Aceleniz olduğunda aradığınız taksinin asla bulunamaması konusuna ters-Murphy kafa ayarı ile çözüm bulunuz.

Bugünlük bu kadar, siz bunları düşünedurun, benim yapmam gereken bir takım ayarlar var.

One thought on “Ters-Murphy kafa ayarı ile kişisel gelişimde son nokta!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s