Deklare edecek bir şeyiniz var mı?

Evet, deklare edecek bir şeyim var, sayın gümrük görevlisi bey. Size daha fazla yalan söyleyemeyeceğim. Bunca zaman yok dedim, çantamda ne olduğunu bile düşünmedim. Ama şimdi düşününce, var işte deklare edecek bir şeylerim.

Yok hayır, tarihi eser kaçırmadım, elektronik eşya kaçakçılığı yapmıyorum, beklediğiniz deklarasyonlardan değil bu. Ama çantamda tehlikeli bir şeyler var. Tamamen atıyorum patlayıcı bile olabilir, bilmiyorum tam olarak ne olduklarını ama etrafımdakilere zarar verebilirim bu çantayla. Bunu deklare etmek istedim size. Açın kendiniz görün, sayın bayım, açın ve içindekileri bir alıverin, el koyun filan. Sonra da beni ne yapacaksanız yapın işte. Cezam neyse razıyım, efendim ben. Sakıncalı bir çantam var.

Ne dediniz? Çantamı kim mi hazırladı? Ben hazırladım efendim, ben. İçindekileri tek tek ben koydum oraya. Zamanında beğenip almışım, sonra bozulmuşlar, zehirli olmuşlar, ben farkına varmamışım. Resmen zehirle dolaşıyorum çantada, olacak iş mi? Bunların dışındaki bazı paketleri de birileri verdi. Hayır, içlerinde ne var bilmiyorum ama eminim, iyi ya da işe yarar bir şey değillerdir onlar da. Öyle olsalar niye bana versinler? Ha tabii kuryelik değildi amacım, yanlış anlamayın ama eş dost işte, verdi bu paketleri, ben de koydum. Alın efendim, onları da alın. Hiç çekinmeyin.

Yıllardır oraya buraya taşıyorum bu çantayı ben, hiç de düşünmedim bunları deklare etmek lazım mı diye. Giderek de paketlerdi, biriktirdiklerimdi, iyice ağırlaştı. Zaten öyle geldim size, yahu ne var bu çantada dedim, artık taşıyamayadığımı farkettiğimde. Açtım baktım, bir sürü saçmalık, bir sürü sakınca! Hayır yani, bir de belim ağrıdı, kolum ağrıdı, yorgun düştüm bunu taşıyacağım diye. Hafif seyahat etmek lazım sonuçta, yoksa yolculuğun da tadı kalmıyor, çanta başa bela oluyor. Aslında, toptan mı alsanız bu çantayı? Ben de rahat etsem, siz de? Toptan deklare etsem ben? “İşbu gördüğünüz çantanın hepsi deklare edilmelidir” desem mesela yeterli olur mu?

Özel eşyalarım mı? Evet, var elbette bana ait bir şeyler de orada. Bakın, mesela oradaki yastığı, anneannem dikmişti zamanında. Onu alayım ben. Ne bileyim, defterim var, içinde yazdığım şeyler filan. Şurada okula ilk başladığım gün olacak. Bir iki gülücük vardır derinlerde bir yerlerde. Annemin çikolatalı suflesi, babamın beni götürdüğü hayvanat bahçesi. Ne bileyim, lise arkadaşımla okul kırdığımız gün var sonra. İlk sevgilim, ilk öpücüğüm de oralardadır. Var yani bana ait bir şeyler, onları şu sırt çantama alayım ben, yanımda dursunlar. Gerisini toptan alın siz. Zaten şöyle bir bakınca, içinde bana ait çok da bir şey kalmamış ki, bu sakıncalı maddeler her şeyi kaplamış, silmiş geçmiş, bana ait her şeyin üstüne oturmuş. Maşallah yani, bu maddeler kendi çaplarında yaşayan birer organizma sanki! Kendi kendilerine çoğalıp, her şeyi kaplıyorlar, mantar, bakteri, virüs, adı neyse ne ama resmen toplum sağlığına zararlı maddeler var orada.

Bakın bakın, iyice karıştırın, siz de göreceksiniz. Çok yıkıcı etkide bir çantam var. Gözünüzü korkutmuş gibi olmayayım ben ama parça tesirli değil, doğrudan yıkar geçer yani. Biraz yaklaşırsanız, siz de görürsünüz. Zaten biliyorsunuzdur, kimya filan… Bazı şeyler, bazı şeylerle karışmamalıdır. Burada karışmış görüyorsunuz. Tamamen atıyorum da mesela şuradaki kazık, buradaki kalp kırıklığıyla karışmamalıymış. Karışınca olmamış, çok fena olmuş, bildiğin Molotof yahu bu. Bunu deklare etmeyip ne yapayım? Peki ya şu hayal kırıklığı ve bu korkunun kombinine ne demeli? Aman aman! TNT ayol bu! Bunca zaman deklare etmediğim hata. İnsan böyle bir çantayla dolaşıp etrafına verdiği zararları hiç mi düşünmez?

Suçluyum, gümrük görevlisi bey. Bu çantayı oradan oraya sürüklediğim, boşaltmadığım, boşaltamadığım, deklare etmeyi hiç aklıma getirmediğim için suçluyum. Bunu geç de olsa, deklare etmek istedim size. Çantama el koyun gümrük bey. Rica edeceğim, alın hepsi sizi olsun. Ben bavulsuz devam edeceğim yola. Sadece bana ait olanları, gerekli olanları alacağım ben, gerisi sizin olsun. Sadece el çantası, yeter bana.

2 thoughts on “Deklare edecek bir şeyiniz var mı?

  1. Efenim nerde bulunuyor bu gumruk bey ? Sizin deklarasyondan sonra bana bi agirlik coktu yerini bilelim degil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s