Ve Kezban’lar ve Mahmut’lar ve Priscilla’lar…

Bugün çeşitli internet ortamlarına bakıyorum ve genel bir eğilim gözüme gözüme giriyor. Giriyor değil hatta, batıyor resmen.

Neymiş? Mark Zuckerberg evlenmiş, çeşitli erkekler ve onların söylemlerini kendilerine düstur edinmiş çeşitli kızlar, başlamış yine: Vay efendim! Bunla mı evlenmişmiş. Neden? Çünkü kız, onların anlayışına göre “çirkin.”

Zuckerberg’in eşi Priscilla Chan, Çinli bir kızımız. Bence kesinlikle çirkin değil ama güzellik anlayışını, sarı saç-mavi göz ve “amanın Rus kızları” ekseninde oluşturan Türk milleti için ufak tefek bir uzakdoğulu kızı, güzel bulmak zor olsa gerek. Her neyse, onu da geçelim. Tut ki kız gerçekten, her tür estetik kriterine göre çirkin olsun, yine de eee yani?

“O kadar param olsa, gider manken alırım”cı mantık, o kadar gerizekalıca ve o kadar yüzeysel bir mantık ki, akıl alır gibi değil. Birincisi, aşk ve para ilişkisini baştan kabul ediyor. Zengin bir erkeğin her kadını alabileceği gerizekalılığını da bol keseden içeriyor tabii. Dolayısıyla, “kızlar arabaya verir eheuehehu” söylemleriyle kızları yargılayan erkek milletinin, parası olsa, parayı basıp güzel kız alma gerekliliğini savunması özünde çok sahtekarca duruyor. Madem ki, parasıyla taş bebek alıp evleniyorsun, madem ki senin aşk anlayışın bundan ibaret, madem ki para için evlenmiyor olmayı kafan almıyor, karşına seni, tamamen atıyorum, paranla, arabanla, kılığınla kıyafetinle yargılayan biri çıktığında da amenna diyeceksin, müstehak çünkü sana. Talebin o, arz da bu olacak sana. Öyle popoya, böyle pipi, napaceksin.

Zira bak buradaki kızımız, tipi hiç de ahım şahım olmayan Zuckerberg’i, 9 sene önce tanımış. O sıralarda kızlarla konuşmayı muhtemelen beceremeyen, ultra-nerd, terlikle gezen Zuckerberg’e bir şans vermiş. Henüz parası pulu yokken hem de. E al sana, paraya önem vermeyen kız, hani sıkılmıştın arabaya tapan kızlardan? Noldooo? Gerçekten soruyorum, noldooo? Kız adamla parası için beraber olmamış onu da kabul edemiyorsun. Bu sefer de diyorsun ki, adam parası için kendisiyle beraber olmayan bir kız yerine, gidip de sarışın bimbo alsaydı da kendisiyle parası için evlenecek o kızla beraber olsaydı, daha iyiydi. Anlamıyorum ki ben, sen ne diyorsun?

Ha sonra da 9 sene beraber olmuşlar. Kız da zeki, tıp mezunu, iyi gelir sahibi bir kız üstelik. E bana sorarsan, perfect match ama kafalar almıyor nedense. Çünkü zengin bir adam, ne kadar zeki olursa olsun, top model kıvamında bir kızla evlenmeli. Bak altını çiziyorum, evlenmek hem de! Yatıp kalmak da değil. Evlenmek lan? Bir ömür geçirmek, aynı evi paylaşmak filan? Güzel olsun yeter midir, burada kriter? Kendisini hiç anlamayan, bomboş, parası için kendisiyle beraber olacak ama çok taş bi abla, bu kızdan iyi öyle mi? Alla akıl fikir versin lan size, ne diyeyim. Hayatınız bu kadar sığ mı gerçekten?

Sonra neymiş kızlar bikbikbikmiş, paralı adam istermiş, ulan göt kafa, sen paran olsa, sarışın seks bombalarına yedirmenin hayallerini kurarken, o paraları yiyen sarışın mı suçlu burada? Senin kafan buyken, sen sırf güzel diye bir kızla evlenmenin caiz olduğunu düşünürken, üstelik zengin bir adamın her tür güzel kızı tavlayabileceğine inanırken maddiyatçının önde gideni olmuyor musun sanki?

Töbe yarappim.

Devam edelim… Boğaziçi Üniversitesi’nde kızlar, okula kurulan Axe standını protesto etmiş. Burada da yine aynı zihniyet devreye giriyor ve sinirleniyor: Vay efendim, neymiş, kızlar çirkinmiş, nasıl olurmuş! Ulan, eleştireceksen protestoyu eleştir, ne bileyim metodu eleştir de “kızlar çirkin” ne be? Nesiniz ulan siz? Çirkin bir insanın yaşama, birilerine laf etmeye de mi hakkı yok? Kızların protestosu sakil olabilir şeklen de, yalan mı Axe markasının dünyanın en seksist reklamlarını yaptığı? Bak, bir reklamcı olarak söylüyorum, üstelik zaman zaman o reklamlara gülen biri olarak söylüyorum: Evet, bir marka seksistlik suçlaması ile protesto edilecekse, Axe en başta gelir ulayn. Git bi incele, senelerdir oluşturdukları marka kimliğini, duruşlarını… Buram buram seksizm kokar, yalan mı? Hadi onu da geçtim, kızlar tamamen haksız olsun diyelim… de “çirkinler işte çirkinler böhühü” ne lan? Yaşın kaç? 8 mi?

Tek eleştirinin çirkinlik, tek övgünün güzellik üzerine olması ne kadar sığ, ne kadar yüzeysel bir bakış açısı yahu. Bir kadın, güzelse zeki olmasına gerek yok, bir kadın -size göre- çirkinse başka vasıflarının önemi yok, aşk konuysa tek gereken güzelliktir, evlilik için güzellikten başka hiçbir şeyin önemi yoktur, bir kadın başka bir kadına laf ederse tek sebep kıskançlıktır. Güzel kıza tecavüz edilirse mesela, “ah canım”cı şövalye kesilirsiniz de, kız güzel değilse, dalga malzemesi edersiniz. Bir fikir tartışırken, karşınızdaki kadına cevap veremediğinizde, “senin de götün büyük amaa!” argümanlarına koşarsınız.

Hayır bi de üstelik, güzelliğe bu kadar prim vermenize rağmen, karşınıza güzel bir kız çıktığında da “aptal” dersiniz, “götü kalkmış” dersiniz. Hayatta tek aradığınız güzellikken, bir kadının başka vasfı olmasa da olur’cuyken, başka bir vasfa gerek duymayıp, sadece güzelliğiyle var olan o güzel kızları yaratan kim peki? Güzel ama boş, güzel ama aptal… Abi niye boş olmasın ki o kız, nasıl götü kalkmasın ki, baksana sadece güzel diye bir kadınla evlenmenin okay olduğunu söylüyorsunuz? Sen sadece güzelliğe prim verirken boş değilsin de, sadece ve sadece güzelliğiyle prim yapan o kız mı boş?

Yabraaak allanızı severseniz. Ne zaman bitecek sizin bu nefretiniz?

O Kezban denen kızlar var ya, çok bile bu kafalara. Ha bu söylemleri savunan kadın milletine ise zaten diyecek sözüm yok.

Samimi söylüyorum, derinlik 2 cm.

Neyse… Hümeyra ve Aşık Veysel’den gelsin o zaman:

7 thoughts on “Ve Kezban’lar ve Mahmut’lar ve Priscilla’lar…

  1. Çok güzel. Aklına sağlık.
    Bu beyni belinden aşağıda olan ergen zekalı erkek takımı (ve onlarla aynı fikirdeki hatunlar), “sevmek”ten bahsettiklerinde akıllarına zerre kadar duygu gelmediğini ve kan ile kaldıraçlanan biryerler geldiğini de öğrenmiş olduk.
    .
    Bunlar, hemcinslerine “arkadaş” derken bile kuşku duymalı.

  2. sayın yazar, burayı bugün buldum çok da okuyasım geldi ve fekat o kullandığın font nedir yahu, gözümü kör etti yeminlen! değişmez mi o hep böyle mi kalacak? :/

  3. yaa sonik, bu font meselesine değinen ikinci kişisin. küçük diye mi diyorsun? biraz büyütmeyi deneyeyim ben onu. hazır şablon bu, bedava wp, çok da oynayamıyorum ki :(

  4. Çok güzel bir yazı olmuş. Ben kezban yakıştırmasının, hoş olmasa bile kişilik özellikleri, yaşam tarzı ve kalitesi ile ilgili olduğunu sanıyordum ki Priscilla Chan hakkında bir sözlükte “kezban” yakıştırmasını yapmış gençleri gördüm. Çirkin kadınların tümüne kezban yakıştırması yapıldığını öğrendim. Meğerse çirkin kadınların tümü onların gözünde kişilik özellikleri, eğitimi, kültürü, yaşam kalitesi vs. dikkate alınmadan “kezban”mış. Güzel kadına yakışan tek sıfat zaten adı üstünde “güzel”miş ve gerisi mühim değilmiş. Gençlerin birçoğu artık sadece maddiyatçı. Bir kadına sadece fiziki özelliklerini dikkate alıp değer veren insanlar, zaten onların maddi gücüne ilgi gösteren insanları hak ediyorlar. Körler sağırlar birbirini ağırlıyor. Bu anlayış bir gün değişir mi? Ben zannetmiyorum. Tek çare dikkate almamak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s