Aşkla yazmak…

Kitapları zor beğenirim, kötü kitap okuyunca bildiğin sinirlenirim, kendimi kandırılmış hissederim. Ama okurum, kötü kitapları da okurum, iyi örnek kadar kötüyü de görmek gerek diye. Zor beğenirim beğenmesine ama beğenince de çok sevinirim, yazanını anında severim, güzel cümleler kuranı bağrıma basarım bir anda. Öyle bir aşk dolu, öyle bir duygusal ilişkim var kitaplar ve yazarlarıyla, kendileri pek bilmez ama.

Uzun zamandır takip ettiğim bloglardan Siminya‘nınki. Takip etmekle kalmadığım, takdir ettiğim bloglardan. Bir kere benim gibi ayda bir yazı yazıp, oturmuyor Siminya. Yazıyor da yazıyor, aşkla yazıyor, şevkle yazıyor, hissediyorsun. En çok bu yüzden takdir ediyorum, yazdığı, yazmayı sevdiği ve bu sevdanın peşinden gittiği için.

Kitap çıkaracağını biliyorum ne zamandır, çıksın da okuyalım diye bekliyordum. Kitabı “Kız Kısmı” nihayet çıktı ve okudum. Dün başladım, bugün bitti.

Tek kelimeyle bu yazıyı özetleyecek olursam: Çok beğendim. İki kelime oldu bu ama olsun, o ‘çok’ orada gerekliydi.

Kolay okunuyor ama bu kötü anlamda değil, sıkmıyor anlamında. Yoksa ne anlattıkları kolay, ne yaşadıkları. Mizah var ama kapkara, sert bir mizah. O yüzden bence daha sert vuruyor aslında, kimi insanların kendisine “bu kadar dramatik şeyleri niye böyle komik anlattın” yorumlarının aksine.

Kendisine de söyledim, Latife Tekin “Sevgili arsız ölüm” tadı aldım kitabından, Güney Amerikalı yazarlarının sihirli gerçekçiliğini yakaladım yazdıklarında. Böyle hüzünlü ama o hüznün içinde gülümsemeli, gülümsemenin içinde buruk, buruğun içinde tatlı. Hayat ya işte, olması gerektiği gibi. Ne toptan drama, ne toptan komik. Olması gerektiği gibi.

Küfür var diye saldıranlar filan gördüm orada burada, var abi küfür, hayatın içinde var çünkü. Siz steril yaşamlarınızı küfürsüz, dayaksız, tacizsiz yaşamak istiyorsunuz diye, kadın bir hayatın gerçekliğini o hijyene göre kurgulayamaz ya. Bu kitap Siminya’nın kendi yaşamını anlatıyor ama %100 kurgu dahi olsaydı, anlattığı yaşamın içinde küfür varsa, o kitapta küfür olmaması kınanacak şeydir bir yazar açısından esas, küfür olması değil.

Kitap blog yazılarından kurgulanmış, blogdan okuduğum ve hatırladığım yazıları da var ama toplu okuyunca, kronoloji ve olay örgüsü daha bir oturuyor, büyük resim daha bir ortaya çıkıyor tabii. Güzel olmuş, ne diyebilirim? Bildiğin güzel olmuş. Hayır, yükselen trend, blog yazarı kitaplarınınki gibi “eğlenceli, plajda okumalık” güzel olmamış, bildiğin güzel olmuş. Kalıcı olmuş, bir daha, bir daha okunur olmuş. E-debiyat değil, edebiyat olmuş. Olmuş yani işte,
baya baya olmuş.

Zaten kalemini beğeniyordum Siminya’nın. Şu blog aleminden yazması gerek diye düşündüklerimden biriydi. Hiç de şaşırmadım.

Eleştirim yok, neyi eleştireyim? Sadece bir dileğim, isteğim, umudum var. İstiyorum ki Siminya olmayı hak ettiği yerde olsun, sadece kitap çıkaran bir blogger olarak değil, kara mizahıyla, o tatlı-sert gerçekçiliğiyle anılan bir yazar olarak da bilinsin. İstiyorum ki daha çok kitaplar yazsın, sadece blogundan derlemesin, tamamen atıyorum, romanlar, hikayeler yazsın. Bunu yapacak yeteneğe de kaleme de sahip çünkü.

Ha bir de şunu söylemem gerek, Siminya’nın bana verdiği bir ders de oldu: Belki de sadece yazmak gerek, içinden geldiği gibi, kaçar gibi, sığınır gibi, düşünmeden, planlamadan, sana bir şey getirip getirmeyeceğini umursamadan, kim ne der diye takmadan, sadece severek, sadece aşkla yazmak. Öyle yazdığında iyi yazıyorsun işte, öyle yazdığında oluyor işte. Bunu daha sık hatırlamalıyım.

Kitapta en sevdiğim, içimi en sızlatan kısımlardan birini de koyayım mı? Koyayım:

“Beklemek öyle despot bir duygu ki; ancak beklemeye sadık olursan kavuşacağına, başka bir işe bakarsan beklediğini kaçıracağına inandırır seni. Bu esarette, sevdiğini düşünmeye ara vermek bile affedilmez ihanettir, dilinden asılırsın. Düşünmediğin gecelerin utancını taşır sessizliğin.”

Daha da ne diyeyim yahu? Yürü be Siminya, kalemine sağlık!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s