Orda bir ülke var uzaktaaa…

tuvalu

Gitmeyi çok istediğim yerlere gitmenin bir yolunu buluyorum sanırım. Ya da şimdi bulamasam da bir gün bulacağıma inanıyorum. ama bir yer var ki, ümitsiz vaka. Neden ümitsiz vaka olduğunu biraz sonra açıklayacağım ama önce neresi olduğunu açıklayayım:

Tuvalu tabii.

Şimdi Tuvalu dünyanın en küçük dördüncü ülkesi. Vatikan’dan sadece 0.44 km2 daha büyük. Bu kadar minnak bir ülke olmasına rağmen, Türkiye’de futbol topu ve Ermenistan hadisesi nedeniyle, coğrafi olarak nerede olduğu pek bilinmese de ismen bilinir bir ülke aslında. Bense Tuvalu’yu tamamen tesadüfler eseri, dünyanın en küçük ülkeleri konulu internet araştırmam sayesinde öğrenmiş, o zamandan beri kendisini giderek daha çok merak etmişimdir. Zira Tuvalu çok acayip bir yer. Bunu da açıklıycam, biraz sabır…

Önce Tuvalu’ya gitme konusundaki ümitsizliğimin küçük sebebini açayım biraz. Birinci sorun memlekete ulaşım problemi.

Viki diyor ki, Tuvalu, Büyük Okyanus’ta, dokuz adet mercan adasından oluşan Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii’nin arasında bulunmaktadır.

Burdan ne anlıyoruz? Burdan anlıyoruz ki Tuvalu teeeee nerde. Çok uzak. Çok aşırı uzak çok.

Tuvalu-1

Memleket zaten 26 kilometre karelik olduğundan öyle büyük büyük bir sürü uçağı ağırlayacak hali de yok. O yüzden zannediyorum ki, en az 3 vesaitle ancak ulaşabiliriz Türkiye’den. Ne 3’ü ya, 3 olsa iyi….

Memleketteki tek uluslaraası havaalanı başkent Funafuti’de ve anladığım kadarıyla sadece Fiji’ye uçuyor. E, Fiji dediğiniz de öyle bir Japonya değil ki her gün dünyanın 4 yanından uçaklar insin. Dolayısıyla Fiji’ye de Avustralya’dan veya Kore’den ya da ne bileyim Los Angeles’tan filan geçiyoruz. E, buralara zaten uçak aktarmasız gidemiyordur sanırım, neredeyse bir Mars mesafesinde olduklarından. Oraya da desek bir aktarma, etti mi sana dört. Havaalanına gitmek için metrobüs bilmem neydi, onları da say, en az 5!

Hem aktarma çılgınlığı, hem de zannederim oldukça tuzlu bir seyahat.

Şimcik wikitravel açıkça demiş ki, burada öyle etrafı görmeç filan yok. Bi mimari güzellik, çılgın bir şehir yaşantısı, bi dramalı dağlar, şırıl şırıl nehirler bekleme burda. Netekim geçen sene sadece 360 turistcik almış, çok azimli turistler onlar, takdir etmiyor değilim. Ama, diyor wikitravel, plajlar güzel, ortam tropik, deniz şahane. Bir tanecik de -sayıyla 1- otel gibi otel var ülkede: Vaiaku Lagi. Öyle koca koca Lonely Planet’lere gerek yok yani, indiniz mi havaalanında, doğruca “çek otele” diyorsun, gidiyorsun. “Barış Manço Moda” adresine ulaşmayı başaran o mektuplar gibi (benim jenerasyon, anladınız siz kıps!). Şu yazı -sanırım- giden birinin gözlemleri, güzel bir yazı.

Bu arada en önemli gelir kaynaklarından biri, internet uzantısı .tv’li domainleri satmak. Böylece ciddi gelir kazanmışlar. Bu da ek bilgi olarak burada böyle alakasız bir şekilde dursun.

nui1

Şimdiii… Hal böyleyken neden Tuvalu diye tutturduğumu sorabilirsiniz siz bana. Bu ne tropik plaj aşkı diyebilirsiniz. Bunu dediğiniz noktada hadi ulaşımı hallettik diyelim, hem ümitsizliğimin esas kaynağı olan, hem de bu ülkeye gitmeyi bu kadar istememe neden olan şeyi öğrenebilirsiniz:

Bu ülke batıyor! Ve ben bu ülke tamamen yok olmadan orayı görmeyi isterdim. Çünkü belki 5 sene sonra artık gidilemiyor olacak. Ve belki bir 10 yıl sonra öyle bir cennet köşesi var bile olmayacak yer yüzünde. Öyle hilal şeklinde, masmavi sular arasında bir garip ülke ve bitiyor, gidiyor. Nasıl merak etmezsin?

Peki neden batıyor Tuvalu, diyecek olursanız, eh tabii ki bizim yüzümüzden. Biz dediğim, dünya geneli yani.

Şimdi Tuvalu’cuk 3 adet mercan kayalığı artı 6 adet mercan adasından oluşuyor. (Reef ile atoll’ün farkını kayalık ve ada olarak özetledim, başka bir fikriniz varsa lütfen çekinmeyiniz). Şimdi bu ülkenin en yüksek yeri denizden sadece 4.6 metrede. Dolayısıyla, küresel ısınmamız buzulcukları eritince, zaten minimicik bir memleket olan Tuvalu, kaçacak bir yükselti de olmayınca sular altında kalmaya başlıyor, hızla hem de. Senede 20-40 cm arasında denizde yükselme beklendiği hesaplanırsa, bir de üstüne gel-git meselesini ekle, Tuvalu’nun çok da fazla ömrü yok. Hesaplara göre bir 50 sene daha dayanabilir gibi dursa da o 50 sene gelene kadar halihazırda bir sürü başka problem yaratıyor tabii denizlerdeki yükselme. Tarım alanlarınn zarar görmesi, mercanların ölmesi, iklim değişiklikleri gibi gibi gibi.

images

Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkeler Tuvalu’dan gelecek göçmenlere kapılarını açmışlar. Memleketi tamamen değilse de kısmen boşaltma başlamış durumda yani. Ama Tuvalu’lular memleketlerini terketmek istemiyorlar, kurtarmak istiyorlar. Tam da bu nedenle Tuvalu, 2009 Kopenhag iklim zirvesinde devam eden görüşmelerin durmasına neden olmuştu, belki futbol topundan değilse de oradan hatırlarsınız. Zira bu tavır nedeniyle de bilinirlik sağladılar dünyada, ilgi çektiler baya. Biz tabii bir de yukarıda dediğim gibi Dağlık Karabağ’ı tanıdı diye de duyduk Tuvalu’yu, gerdi biraz filan…

Ha tabii adamların memleketi batarken, orayı tanıdı, burayı tanıdı’lar bence çok absürd bir şey herkes açısından ama sanırım bu da politikanın büyük ironilerinden biri daha. Neyse… Ben işin oralarıyla ilgilenmiyorum.

Benim ilgimi çeken uzun, ince bir şerit ya da hilal şeklinde bir ülke olması Tuvalu’nun. Çok şirin bence. Keşke batmıyor olsa. Keşke dünyanın bu kadar ağzına sıçmıyor olsak da birilerinin evi sular altına gömülmüyor olsa. Keşke güzelim ülkeleri yok etmiyor olsak dünyacak. Sadece Tuvalu’dan da bahsetmiyorum, her yerden, kendi ülkemizden de bahsediyorum. Çarpık kentleşmesiyle, çevre kirliliğiyle, kaynakların tüketilmesiyle yok ettiğimiz her şeyden bahsediyorum. 3 kuruş fazla kazanmak uğruna çirkin çirkin binaları dikip de depremde insanlara mezar etmekten, güzelim kıyıları bombok otellerle doldurmaktan ve daha pek çok şeyden.

Öyle işte… Sosyal mesajı da verdiğime göre yazımı en mühim noktayla bitirebilirim:

Tuvalu’ya girişte Türklere vize istenmiyor.

3

4 thoughts on “Orda bir ülke var uzaktaaa…

  1. Daha önce hiç duymadığım bir ülkeydi. Ne de güzel anlatmışsın…

    Sevgiler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s