Tadım tuzum

mutfak

Mutfakta penceremin önünde duruyorum.

Ocakta bekleyen bir yemeğim yok. Fırında böreğim yok. Yakmaktan çekindiğim bir şeyler yok. Soğanlar hafif hafif pembeleşmiyor. Marine edilmekte olan bir et yok. Süzgeçte bekleyen bir makarna yok. Yıkanmış, kesilmeyi bekleyen marul yaprakları yok. Kurabiye hamuruyla dolmayı bekleyen kurabiye kalıpları yok.

Pencerenin önündeyim ve yapmadığım tüm yemeklerin hesabını soruyorum kendime. İçinde yemek yapmadığın bir mutfağın neden gerekli olduğunu soruyorum ya da. Sadece bir lavabo ve bir bulaşık makinesi yeterdi belki. Ha bir de tost makinesi tabii. En yakın dostum, tost benim. Dümdüz, iki ekmek arası kaşarlı tost. Hepsi bu.

Bitirmediğim yemekler değil bugün peşim sıra ağlayan; yapmadığım, yapmayı öğrenmediğim, yapamadığım, yapmak istemediğim tüm o yemekler ağlıyor arkamdan.

Kek diyor ki, evi mis gibi kokutabilirdim, iki muhabbet ve ince bellide çayın yanında tatlandırırdım her şeyi. Etler diyor ki, kursaydın mangalı, pişirseydin bizi, kalabalık getirirdim sana. Salata diyor ki, güzel bir sofrada ne güzel dururdum. Makarna diyor ki, şık bir sos yapaydın üstüme, yanıma da bir kadeh kırmızı şarap, kalkamazdın o sofradan.

Ama yapmadım hiçbirini. Tek bildiğim tost benim.

Belki o yüzden böyle bir garip oldu hayat. Belki kek yapmadığım için öyle. Belki çerkes tavuğu yapmayı hiç denemediğim için. Belki buzluktan iki eti çıkarıp ızgaraya koymak bile külfet geldiğinden. Belki açıp yemek kitabını oradaki tariflerden birini denemediğim için. Belki menemen yerine bile tostun kolaycılığına kaçtığım için.

Belki o yüzden böyle oldu her şey. Belki tost tatsız bir yemek olduğundan gelen yoktu yemeğe. Belki de gelen yoktu ve tek başına yemek tatsızdı, tost da o yüzden oldu. Belki öyle, belki de şöyle ama işte böyle sonuçta… Tatsız.

blog firtinasi6

One thought on “Tadım tuzum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s