Limonata mevsimi

1988007051_1381013017

En sevdiğim mevsimi sormuş blog fırtınası, baktım ki her mevsimden sevdiğim, almak istediğim bir şeyler var benim.

Mesela…

Sonbaharda yaprakların sarı sarı dökülüşünü, ilkbaharda çiçek açan ağaçları, yazın hafif hafif esen akşamları, kışın camdan karı seyrederken battaniye altında oturmasını.

Kışın paltolarını, atkılarını, şapkalarını, yazın parmak arası terliğini, tiril tiril elbiselerini, ilkbaharın ince hırkasını, sonbaharın trençkotunu.

Yazın mangalını, ilkbaharın kahvaltısını, sonbaharın çayını, kışın şöminesini.

İlkbaharın civcivini, sonbaharın hazanını, yazın hafifliğini, kışın derinliğini.

Yazın doğumgününü, kışın yılbaşısını, baharların her gününü.

Yazın motosiklet, ilkbaharda bahçe, sonbaharda araba, kışın ev.

Yazın ağaçları, ilkbaharda ağaçları, sonbaharda ağaçları, kışın ağaçları.

Yazın Boğaz’ı, ilkbaharda Boğaz’ı, sonbaharda Boğaz’ı, kışın Boğaz’ı.

Yazın esintili güneşli günü, ilkbaharda ılık güneşli günü, sonbaharda serin güneşli günü, kışın kar sonrası güneşli günü.

Yazın sıcaktan bunalıp serinlediğin anlarını, kışın üşüyüp sıcacık evine girdiğin anı, baharların her daim limonata havasını.

Yazın yağmur sonrası toprak kokusunu, ilkbaharda ıhlamur kokusunu, sonbaharda tarçın kokusunu, kışın sıcak şarap kokusunu.

Yazın karpuzu, ilkbaharda eriği, sonbaharda narı, kışın kestaneyi.

Bunları alırım.

Lapa lapa yağan tatlı karı belki, o da şart değil de illa al derseniz belki ama tipiyi hayatta almam. Aşırı sıcak uzak dursun. Çamur gelmesin. Yağmur, eğer minnak minnak yağmıyorsa işim olmaz. Gökkuşağına çok bağlı değilim. Gri hava ıyy… Kardan adamı sevmem. Nemi ise allah kahretsin, defolsun gitsin.

Özetle… Evet her mevsimden sevdiğim bir şeyler var ama özümde bahar insanıyım ben. İlkbahar sonbahar farketmez, ılık bahar ya da serin bahar, ikisi de kabulum… Hep söylerim, uzun kolluyla terleme, kısa kolla üşüme insanıyım. Ya da en azından üzerine giydiğin her ne ise işe yarasın havalarının insanıyım. Kazakla çıkınca terlemeyeyim, ince çıkınca donmayayım. Giydiğim şey her ne ise doğru giyinmiş olayım. Sokakta olduğuma bin pişman olmayayım. Eh bahar ne derseniz, budur zaten bahar.

Kış ve yaz çok radikal, ben ılımlı insanım. Tek mevsim seç deseler baharı alırım. 15-25 derece arasını tek geçerim. Hava limonata tadında olsun hep, mutlu olurum.

“Winter is an etching, spring a watercolor, summer an oil painting and autumn, a mosaic of them all.” – Stanley Horowitz

PS: Bu yazıdan çok hoşnut değilim, biraz salladım bence ama saat neredeyse gece yarısı olacak, idare ediniz artık, zira gün bitmeden yazıyı koymam gerek ve ben bu blog fırtınasıyla birden dünyanın en disiplinli insanı oldum adetağ, ahahay.

blog firtinasi7

One thought on “Limonata mevsimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s