Punk rock arabesk

cure

İnsanın hayatta en sevdiği şarkıyı seçmesi zor, yani bir liste verilebilir belki ama bir tane? Bunca güzel, şahane şarkı arasından bir tane? Üstelik de ne sevdiğin gününe, moduna, yaşına, ruh haline, yaşadıklarına, çevrendekilere ve her şeye göre değişiyorken… Hele hele farklı müzikler pek de birbiriyl kıyaslaenamazken? Yani şimdi Pink Floyd’dan Hey You ile Madame Butterfly’dan Un Bel di Vedremo’yu nasıl kıyaslayayım da size en sevdiğim şarkı budur diyeyim?

Uzun lafın kısası en sevdiğim şarkı, en sevdiğim film, en sevdiğim kitap, en sevdiğim müzik grubu yok benim. Daha doğrusu tek bir tane yok bunlardan. Çok sevdiklerim var. Ve Cure’dan “Boys don’t cry” da o çok sevdiğim şarkılardan sadece bir tanesi.

Bu şarkıyı seçme nedenim ise hayır, en sevdiğim şarkı olması değil, belki en sevdiğim Cure şarkısı da değil hatta ama hayatımın her döneminde bana hediye edilsin istediğim şarkı.

Yani hani eskiden karışık kasetler yapardık ya… İşte o karışık kasetlerden birinin benim için yapıldığını hayal ettiğimde, içinde olacağını düşündüğüm şarkılar zamana göre hep değişir de, sabit kalan tek şarkı bu. Benim birilerine göndermek istediğim değil, birilerinden bana gelsin istediğim şarkı.

Hiç gelmedi, o ayrı. Benim de bu şarkıyı birine gönderip “ah bak tam da senin bana göndermek isteyeceğin şarkı değil mi” diyecek halim yok elbet. Öyle olunca da bu şarkı hep sadece fantezilerimde bana ithaf edilmiş karışık kasetlerde yer aldı durdu seneler boyu. Kişiler ve ilişkiler değişse de.

Senaryo da şöyle:

Biriyle berabermişim, kavga etmişiz ya da hatta ayrılmışız, herkes serin duruşta, hiç çaktırmıyoruz ne yaşadığımızı. Herkes çok mutlu görünüyor, duygular anlaşılmıyor, ben önemsiz hissediyorum, “bak hiç umrunda değilim” diyorum en yakın arkadaşlarıma filan… Derken bir gün, bu şarkıyı yolluyor bana ve ben anlayıveriyorum. Vay diyorum, ne derinlikler varmış adamın içinde, seviyormuş meğer, pişmanmış, üzülüyormuş o da. “İçin için ağlıyormuş meğer güzel yarim vaaaaay bana vaylar banaaaa” şeklinde bir arabesklik düzeyi yani, allahın İngiliz new wave/punk rock grubunun şarkısına dair.

Böyle salak bir kız fantezisi işte. Ha insan niye kavga sonrası durumun hayalini kurar da, durduk yerde gönderilecek “sana aşığım, sevdandan ölüyom, yanıyom, bitiyom” temalı bir şarkı hayal etmez? Orası da benim bilinç altımın karanlık dehlizlerinde gizli olsa gerek, ne diyeyim. Veya hiç değerim bilinmiş, anlaşılmış mı hissetmemişim nedir? Hep “tamam ya, şimdi anlamadı ama sonra anlıcak”ı beklemişim. Salak mıyım neyim bilaz?

Ama yani o “misjudged your limits, pushed you too far, took you for granted, thought that you needed me more” kısmı her defasında mı koyar insana!

Ne arabesk insanmışım. Vay bana vaylar banaaa! Ergegler ağlamaaaz, sil gözyaşınığğğğğğğ!

I would say I’m sorry,
If I thought that it would change your mind.
But I know that this time,
I have said too much,
Been too unkind…

I tried to laugh about it,
Cover it all up with lies.
I tried to laugh about it,
Hiding the tears in my eyes.
Cause boys don’t cry.
Boys don’t cry.

I would break down at your feet,
And beg forgiveness,
Plead with you.
But I know that it’s too late,
And now there’s nothing I can do…

So I tried to laugh about it,
Cover it all up with lies.
I tried to laugh about it,
Hiding the tears in my eyes.
Cause boys don’t cry.
Boys don’t cry.

I would tell you,
That I loved you,
If I thought that you would stay.
But I know that it’s no use,
That you’ve already,
Gone away…

Misjudged your limit,
Pushed you too far,
Took you for granted,
I thought that you needed me more…

Now I would do most anything,
To get you back by my side.
But I just keep on laughing,
Hiding the tears in my eyes,
Cause boys don’t cry.
Boys don’t cry.
Boys don’t cry…

blog firtinasi8

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s