Şiir gibi

tumblr_inline_mrks0dii2R1qz4rgp

Şiir sevmezdim ben eskiden, zaman geçtikçe şiir sever oldum. Yaşlandıkça şiir neymiş anladım. Cemal Süreya’yı, Turgut Uyar’ı, Edip Cansever’i tanıdıkça kafiyeymiş, vezinmiş, bunları geç, tek bir sözcüğün şiir olabildiğini gördüm doğru ellerde.

Şiir içimi bayardı eskiden, anlamazdım belki. Hala tam anlamıyorumdur hatta belki. Ya da herkes başka anlıyordur Turgut Uyar’ı zaten. Ama artık anlamanın ya da anlamamanın ötesinde başka şeyleri görüyorum şiirde.

Hala keşfettiğim, yeni yeni tanımaya başladığım topraklar aslında buralar. Ama işte bu adamların şiirlerini okudukça, onları daha önce tanımadığıma hayıflanıyorum. O şiirlere sayfalar üzerine basılmış harfler gibi bakamıyorum çünkü, sanki çok güzel bir resmin önündeymişim de gözlerime inanamayarak o tabloyu nasıl yaptığına bakıyormuşum gibi okuyorum şiirleri. Sindire sindire… Her sözcük başka bir fırça darbesiymiş gibi. Her sözcüğün dehanın bir başka işi olduğunu bilerek ve buna şaşırarak.

Öyle dahiyane, buluş gibi, bu kelimeyi buraya koymak nereden aklına geldi şimdi der gibi. Öyle sever gibi kelimeleri, okşar gibi, öpüp koklar, usulca yerlerine yatırır gibi. Her kelimede uyum, her kelimeyle kusursuzluğu aramak, tek kelimeyle fırtınalar estirmek gibi.

İyi şiir, ama gerçekten iyi şiir, böyle bir şey gibi. Çok zor, çok acayip, çok güzel. Neden kötü şiirin çok kolay, iyi şiirin ise çok nadir bir şey olduğunu böyle böyle anladım. Yaşlandıkça bunca zaman şiir sandığım şeylerin esasında pek de şiir olmadığını, gerçek şiirin hani bakarsın ya güzel bir günbatımına “şiir gibi” dersin ya mesela, işte tam oradaki gibi bir şey olduğunu anladım.

Şiir gibi işte, şiir gibi! Gerçek şiir, şiir gibi bir şey!

Daha önce demiştim, “iyi bir yazar olmak için az biraz da olsa şair olmak gerek” diye. Evet, çünkü bir şairin sözcükleri sevişini anlamadan yazar olunmaz. Bir şair kadar gönülden bağlanmasan da, hiç şiir yazmasan da, şairin kelimelerine olan aşkını anlamadan yazar olamaz hiç kimse. Sözcükleri sevmeden şair olunmaz, sözcükleri sevmeden yazar olunmaz.

Yaşlandıkça şiir sever oldum ben, Blues sevmeye başlamam gibi oldu bu da. Birden şiirle uyandım. Bilmem ki belki zamanım gelmişti sadece. Hazırdım artık, çağırdı Cemal Süreya, çağırdı Turgut Uyar, ben de gittim belki de sadece.

İkimiz birden sevinebiliriz göğe bakalım
Şu kaçamak ışıklardan şu şeker kamışlarından
Bebe dişlerinden güneşlerden yaban otlarından
Durmadan harcadığım şu gözlerimi al kurtar
Şu aranıp duran korkak ellerimi tut
Bu evleri atla bu evleri de bunları da
Göğe bakalım

Falanca durağa şimdi geliriz göğe bakalım
İnecek var deriz otobüs durur ineriz
Bu karanlık böyle iyi afferin Tanrıya
Herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum
Hırsızlar polisler açlar toklar uyusun
Herkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumam
Herkes yokken biz oluruz biz uyumayalım
Nasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklarda
Beni bırak göğe bakalım

Senin bu ellerinde ne var bilmiyorum göğe bakalım
Tuttukça güçleniyorum kalabalık oluyorum
Bu senin eski zaman gözlerin yalnız gibi ağaçlar gibi
Sularım ısınsın diye bakıyorum ısınıyor
Seni aldım bu sunturlu yere getirdim
Sayısız penceren vardı bir bir kapattım
Bana dönesin diye bir bir kapattım
Şimdi otobüs gelir biner gideriz
Dönmeyeceğimiz bir yer beğen başka türlüsü güç
Bir ellerin bir ellerim yeter belleyelim yetsin
Seni aldım bana ayırdım durma kendini hatırlat
Durma kendini hatırlat
Durma göğe bakalım

Turgut Uyar, Göğe Bakma Durağı

Şu yazının remix’i oldu sanırım bu.

blog firtinasi10

7 thoughts on “Şiir gibi

 1. Cok guzel bir yazi olmus. Bir de artik sen iflah olmazssin. Bir kere dusmeyegoresin sozuklerin efsunlu buyulerinin ardina…

 2. Çok güzel olmuş ben de cok gec şiir sevmeye başlayanlardanım… Göğe bakalım nasıl sevilmesin aslinda ama belki karşılaşmamıştık eskiden böyle güzelleriyle…
  Ben 5 sene önceki bir yazımı yayınladım şaşkınlıkla, okumanızı isterim vaktiniz varsa:) insan kendi yazdığı şeyi unutur mu? Unutuyormuş;)

 3. Kendimi okur gibi okudum yazınızı. Tebrik ediyorum. duygularınız çok net anlattığınız, kendinizi güzel ifade edebildiğiniz bir yazı olmuş…

 4. igal bey, güzel sözler için çok teşekkür…
  okuyorum ben zaten sizin yazıları da yakaladıkça :) yorum bırakmayı atlıyorum ama… Yenisine bakayım hemen. yorum da yazayım hatta.

 5. Merhaba,
  Ne de güzel yazmışsınız en sevdiğim şairler hakkında.. Blogfırtınası sayesinde yazılarınızdaki lezzeti tattım ve gerçekten de çok beğendim. Ben de naçizane katıldım fırtınaya, 5 gün geriden de olsa atlamayarak sürdürüyorum şimdilik, sevgiler..

 6. evde yazar, çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için. ben de sizin blogunuzu incelemeye alacağım hemen. umarım bu blog fırtınası hepimizi daha çok yazmaya teşvik eder bittikten sonra da :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s