1 dakika 37 saniye

large

Artık kimsenin zamanı yoktu. Yani zaman vardı da başkasına ayıracak zaman yoktu belki. Başkasına ayıracak zaman demeyelim de, başkasıyla kaybedecek zaman yoktu işte. Her an değerliydi. Bu nedenle insanlar arası riski minimize eden, yüksek verimli bir sisteme geçmiştik dünyacak.

Bu sistem sayesinde insanlar tanışıyorlar, birbirlerine bir an için bakıyorlar, bileklerindeki tarayıcıyı karşısındakinin gözlerine tutuyorlardı. Tarayıcı sayesinde o kişinin tüm hayatı gözler önüne serilebiliyordu. Kimdir, ne yer, ne içer, sevgilileri kimdir, arkadaşları kimdir, işi nedir, gücü nedir, hangi hobileri var, spor yapar mı, kitap okur mu, balık tutar mı, ramazanda oruç tutar mı, selüliti, göbeği, kılı var mı, ayrıldığı sevgilisinin arkasından ağlak yazılar yazar mı, maçlarda fanatik damarı kabarır mı, de’ları da’ları ayırır mı… Her şey, her şey ama her şey istatistiklere dökülüp grafikler halindeki bir rapora dönüşüyordu saniyeler içinde. Sonra sizin istatistiklerinizle onunki kıyaslanıyor, bir uyum yüzdesi veriliyordu. Buna göre karar veriyordunuz o insanla muhabbete değip değmeyeceğine.

Tüm bu işlem takribi 1 dakika 37 saniye sürüyordu. 1 dakika 37 saniyede anne ve babalarımızın günler aylar vererek ulaştığı veriye ulaşıyor, yıllar sürecek bir muhabbeti 1 dakika 37 saniyede yaparak o insanın hayatınızda olup olmaması gerektiğine karar verebiliyordunuz.

Bu da birine körkütük aşık olup sonra hazin bir şekilde aldatılmanızı büyük ölçüde engelliyordu mesela. Çok güzel ya da çok yakışıklı diye gözleriniz kör olamıyordu artık. Birine çok güvenip, bütün sırlarınızı açıp sonra bu sırların herkese yayılması gibi şeyler olmuyordu hayatınızda. Tüm bunlar o raporlarda vardı zira; sevgililerinizin, eşlerinizin, arkadaşlarınızın diğer “kullanıcılar” tarafından da değerlendirildiği, notlandırıldığı, geri dönüşler verildiği o sisteme, bir nevi dijital sicilinize işleniyordu yaptığınız iyi ya da kötü her şey.

Genetik problemler hemen tespit ediliyor, daha sağlıklı çocuklar doğuyordu. Kimsenin kimseden saklayabildiği gizli hastalıkları, sapkınlıkları, zevkleri olamıyordu. Boşanmalar, ayrılıklar azalıyordu. Her şey ama her şey sicillerden görülebiliyordu. Senelerin datası kısacık bir sürede işleniyor, o insana ait bir döküm oluyordu.

Nihayet dedikodu, aldatma, hayal kırıklığına uğratma, sevmeme, yalan gibi suçlar da cezasını görüyordu yani. Hırsızlık, yağma, cinayet, gasp, tecavüz gibi ağır suçların yanında kalp kırmanın da artık bir yaptırımı vardı. Aslında kalp kırma belki de hep en ağır suçlardan olmalıydı da nasıl ölçeceğini bilememişti bizim kuşaktan öncesi. Sonuçta bir insanı fiziksel olarak yaralamak suç ise, onu ruhen yaralamanın da bir sonucu olabilmeliydi, öyle ya.

1 dakika 37 saniye ile artık riski doğru bir şekilde değerlendirebiliyordunuz. Risksiz, temiz bir hayattı yaşadığımız. Ha, evet hiç tanımadığımız birini yavaş yavaş tanımanın gizemi yoktu artık hayatımızda. Evet, ilk flörtler aşamasında mesela, birinin bize eskilerin şairlerinden, Cemal’lerden, Turgut’lardan şiirler yollaması yoktu belki. Küçük sürprizlerle karşımızdakini yavaş yavaş etkilemeye çalışmıyorduk bizler. Aşk mektupları yazmıyorduk. Tatlı cümleler yollamıyorduk birbirimize.

Ama zaman yoktu. Risk alacak zaman yoktu. Daha doğrusu değmezdi risk almaya. Biz baştan bakıyor, 1 dakika 37 saniyede değerlendiriyor, puanını veriyorduk. Yüksek uyum çıkarsa anında dost, sevgili ya da ne olacaksak onu oluyorduk. Yüksek verimle, minumum risk altında iletişim kuruyorduk.

Geri kalanını da anne ve babalarımız anlatıyordu işte bize. O kadarı da yetiyordu herhalde.

blog firtinasi26

One thought on “1 dakika 37 saniye

  1. Kalpler Kırılmasın Ölçüm Aleti, keşke olsaymış. Oraya bir ‘tahammül gösterme ibresi’ koyalım ki kim kimi ne kadar çeker nerde durmak lazım’ı anlayabilsin insanlar.
    Okuması pek bi keyifli yazı olmuş, insan ister istemez ah olsa diye hayalediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s