Sevgili faşist…

  

Sevgili faşist kardeşim,

Bak, kardeşim diyorum sana çünkü hala içimde bir umut, insansın ya, hatırlarsın insanlığını diye. Gerçi dünya üzerinde birilerini kendi gibi düşünmüyor diye, ırkı, dili, dini, rengi farklı diye öldüren tek canlı insan. Gerçekten kötü olma yetisi, yakma, yıkma, yok etme hakkı kendini her yaşam biçiminden üstün sayan insana ait yalnızca. O yüzden belki insanlığımızı değil; doğayı hatırlamalıyız biraz da. Yaşamın ne oldugunu, bu dünyanın kimseye ait olmadığını filan…

Bak kardeşim, ben mumin değilim. Olmadı işte, içimden gelmedi inanmak, inanamadım sizin dinlerinize, tanrılarınıza. Ben sadece adalete, yaşama ve doğaya inandım. Elbet istemeden kırdığım, üzdüğüm birileri olmuştur ama kimseyi bilerek incitmedim ben. Yüce bir güçten korktugumdan değil; kimsenin benim yüzümden üzülmüs olmasinin vebalini tasimak istemedigimden. Bencil biri olmamaya, kendi değerlerimi ve inandığım ilkeleri hayatıma taşımaya çalıştım hep. Sen ben öleyim istiyorsun ama. Oysa ben birileri öldüğünde hep üzüldüm, kim olursa olsun. Ölüm karşisinda degil mi en gerçek eşitlik?

Bence sınırlar sacma sapan şeyler. Koskoca bir dünya var ve bölmüşüz şurasi senin burasi benim diye, o ugurda kanlar dökuyoruz sittin senedir. Düşünunce ama gerçekten düşünunce, saçmalıyoruz bildiğin. Hal boyleyken milliyet, vatan gibi kavramlar bana boş geliyor, romantikce dünya vatandaşı olmayı, olabilmeyi, öyle bir günün gelebilmesini umuyorum. John Lennon zamaninda demis iste: Imagine there’s no countries. O da öldürüldü ya, boyle düşünenler ölsün istersiniz siz.

Eşcinsel-düzcinsel umrumda degil bana ne, kimin yataginda ne yaptigi, kime aşık olduğu beni ilgilendirmiyor. Zenci, beyaz, Türk, Kürt… Bunlarla da ilgilenmiyorum. Kafasina ne takmis, mini etegi çok mu kisa ondan da banane. Kadın-erkek dersen ikisi de lazım derim. Benim ilgilendiğim bir masaya oturup edebileceğimiz muhabbet… Muhabbetimiz güzelse tamamdir, değilse yine tamamdır, bir daha ayni masaya oturmayiz, olur biter ama ölsün istemem. Sen ayni masaya oturamadıklarin ölsün istiyorsun ama.

Nefret ettiğim insan sayısı az, sanırım 2-3ü geçmez. Nefret çok güçlü kelime. Herkese kullanılmaz. Nefret ettiklerim için en büyük ahım, bir gün kendileriyle yüzleşmeleri olur. Ölsünler yine istemem. Sen herkesten nefret ediyor ve herkes ölsün istiyorsun ama.

İşin dogrusu faşist kardesim, sen ben öleyim istiyorsun mesela. Çünkü sana uymuyorum ben. Senin düşünce yapına da aile yapına da ahlak anlayışına da uymuyorum. Sana göre benim gibiler getirecek dünyanın sonunu. Sana göre ben dünyanın yozlaşmışlığının simgesiyim eminim. İyi bir insan olmam umrunda değil, öleyim istiyorsun.

Barışalım istiyorum mesela ben bir de, turk-kurt kavgasi olmasin, gencecik askerler de gencecik çocuklar da ölmesin. Sen ama’larla geliyorsun üstume. Ama ama ama… Ama’si yok bu isin canim kardesim, ama’si yok, ölümun ama’si yok. Dedim ya, ölüm karşisinda eşitiz hepimiz.

Bakiyorum mesela bugun konusan siyasetcilere… Gecmislerine degil; bugun soylediklerine. Her seyden onemlisi gozlerindeki aciya. Goruyorum bazilarinda gercek bir uzuntuyu, bazilariysa guluyor, kici nasil kurtaririz derdinde. İnanıyorum ben samimi gözlere, inanıyorum Kılıçdaroğlu’na da Demirtaş’a da. Ama sen ben bunlara inandım diye, hele bir de oyumu verdiysem beni vatan haini ilan edip öleyim istiyorsun. Vay efendim diyorsun, illa ki kendi partini diretiyorsun. Sürekli zorluyorsun, zorluyorsun, zorla güzellik olmayınca da evet, ölelim istiyorsun.

Sonra komplo teorilerini kuşanıp geliyorsun bir de. Ama’larla süslü… Hep bir ahkam, hep bir had bildirme… Hiç kendini bırakıp ölüme üzülemiyorsun. Orada tatlı olduğunu sandıkları bir telaş içinde gelinler, burada çıkar savaşında gazeteciler, şurada suçu başkasına atma sevdasında politikacılar… Hepiniz aynısınız, ölüme üzülemiyorsunuz, ölelim istiyorsunuz.

Depremde 7.4 yetmedi mi diyenlerle bugün onlar hdpli iyi ki öldüler diyenler hep aynı, hiç değişmiyor. Hepiniz aynısınız ve kötüsünüz.

Hani din inanç Allah korkusu lazımdı insanların iyi olması için? Sizin bu kötülüğünüzü nasıl açıklıyorsunuz peki? Paramparça gençlere, çocuklara, insanlara bakıp da oh olsun dedikten sonra aynaya nasıl bakıyorsunuz? Nasıl bir kendini kandırma, bir inkar halidir ki bu; bu kadar kötü olup kendinizi temize çekiyorsunuz?

Sizler “kutsallarınız” uğruna kan isteyen sizler, en kutsal şeyin yaşam hakkı olduğunu unutuyorsunuz. Tanımadığınız birileri hakkında o ölsün bu ölsün diye atıp tutarken aslında ölenlerin, nerede öldükleri fark etmeksizin senin benim gibi birileri olduğunu unutuyorsunuz.

Ölüm oysa o kadar yakın ki her birimize.

Bak, gezide kafasına gaz kovanı isabet eden kişi ben olabilirdim. Depremde evi yıkılan senin annen baban olabilirdi. Hacda deden, askerde kankan, Sıhhıye’de lise arkadaşın, otobüs kazasında kuzenin, madende çocukluk arkadaşın… Kim öldü diye seviniyorsun ki sen? Sen ben ölüyoruz işte, ne anlatıyorsun… Ölüm seni kayıracak sanacak kadar kendini bilmez mi yaşıyorsun?

Durduğun yerden millete evlat acısı filan diliyorsun… Sen napıyorsun, bu kadar mı şuursuzsun, bu kadar mı körsün, bu kadar mı yıkanmış beynin? Hepimiz ölsek mutlu olacak mısın? Ama yetmez ki bizler ölsek, yine ölüm ister bu götü boklu dünya, bilmiyor musun? Tüm farklılıklar yok olsa, kalan tek renk senin istediğin gibi bok rengi olsa, bu sefer de bu açık bok rengi, bu koyu, şu kıvamlı, bu ishal diye öldürür bu dünya anlamıyor musun? 

Bak, faşist kardeşim, anladık, sen biz ölelim istiyorsun. Ama biz diye bir şey yok, bir bunu anlamıyorsun.

Nazım Hikmet’in dediği gibi akrep gibisin kardeşim… Ve evet, bir değil, beş değil, yüz milyonlarlasın maalesef…

Ama sana inat, ille de barış ulan!

#Yastayız.

#BarışKazanacak.

One thought on “Sevgili faşist…

  1. Deniz’ciğim, çok güzel bir yazı, kafanın dışı gibi içi de güzel, çok yaşa çocuğum!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s